lijk voor, dat de schoonheidscommissie zich ten op zichte van de reclameborden en -bakken kan ver enigen met het gemeentelijke" beleid. Overigens lijkt het ons dat de wethouder van publieke werken ook bezwaar moet hebben. Het Tolhuisje te De Bilt Het Tolhuisje is gelegen op de zuidwestelijke hoek van de Groenekanse weg en de Soestdijkerweg. Dit punt is, doordat het tolhuisje het uitzicht belem mert, zeer gevaarlijk en zal, bij handhaving van dit huisje, ook na de verbetering van de Soestdijker weg zeer gevaarlijk blijven. Door het College van Gedeputeerde Staten is deze aangelegenheid zorg vuldig bekeken. Men was van oordeel, dat sparen van het tolhuis niet verantwoord zou zijn. Naar aanleiding van het voorstel tot wegverbetering van de Soestdijkerweg is door de Raad besloten, dat het tolhuis moet verdwijnen. Het zal nu gaan om de vraag amoveren of verplaatsen. De Bond Heemschut heeft geadviseerd tot ver plaatsing naar de overzijde en tot een bestemming als een „beter soort versnaperingenhuis". Land schappelijk zal het er best doen en binnen moet het gezellig zitten zijn met uitzicht op het oude tracé van de Soestdijkerweg dan wel over de Groene kanse weg-Vissersteeg. Aldus is geadviseerd aan Burgemeester en Wethouders van De Bilt. Ook in Haarlem ontsierende reclame De Grote Markt te Haarlem is al menigmaal aan leiding tot bezorgdheid geweest voor hen, die oog hebben voor stadsschoon. Ditmaal troffen ons de storende lichtreclames boven de huizen tussen de uitmonding van Grote Houtstraat en Koning straat. Ook overdag schaden zij de voorname sfeer van het plein. Dit is onder de aandacht van het gemeentebestuur gebracht. Poortgebouw Honselaarsdijk De dreiging tot verlies van het poortgebouw van de stallen van het voormalige Stadhouderlijke Paleis te Honselaarsdijk deed ons contact opnemen, zowel met het gemeentebestuur van Naaldwijk als met de Staatssecretaris van O. K. en W. Het zou zeer te betreuren zijn als dit laatste restant van het eens zo roemrijke Stadhouderlijke Paleis, op zich zelf een zeldzaam en vroeg voorbeeld van utiliteits bouw in ons land, verloren ging. Boerderij Houdringe De voorgenomen verbouwing van de laat-acht- tiende-eeuwse boerderij op het Landgoed Hou dringe te De Bilt deed ons voeling opnemen met de afdeling Monumenten van de Rijksgebouwen dienst. Een nieuwe rubriek Onder de titel „Heemschut's leden presenteren zich" zullen onze lezers in de volgende nummers van ons orgaan een rubriek aantreffen, waarin de bij de Bond Heemschut aangesloten vereni gingen een korte uiteenzetting geven van haar streven en werkwijze. Zoals reeds meermalen betoogd, hecht ons bestuur grote betekenis aan plaatselijke verenigingen die werkzaam zijn inzake de schoonheid van stad en land. De oprichting daarvan is menigmaal door onze Bond zelf ter hand genomen, bij haar ont wikkeling biedt ons bestuur waar mogelijk krach tige hulp. In nauwe samenwerking met de plaatse lijke verenigingen is menig gunstig resultaat be haald. De wisselwerking tussen de plaatselijke ver eniging en onze Bond bleek veelal nuttig en doel treffend. In de nieuwe rubriek vertrouwen wij onze lezers van het nuttige werk dezer plaatselijke en ook van de gespecialiseerde verenigingen een in druk te kunnen geven, en tevens het vertrouwen te versterken in de omvang en diepte van het heem schutwerk in het algemeen, dat zich met vele tien duizenden leden over geheel ons land heeft vertakt. Gelderland heeft een Provinciale Commissie Te lang ontbrak in de reeks van provinciale com missies Stad en Dorp, welke het Bestuur van Heem schut terzijde staan in zijn waakzaamheid ten aan zien van de schoonheid, de provincie Gelderland. De tijd is echter goed gebruikt. Met zorg is een nieuwe commissie samengesteld. Op vrijdag 10 januari konden voorzitter, secretaris en administra teur van Heemschut te zarnen met het DB-lid de heer Boost te Arnhem in het gemeentemuseum de provinciale commissie voor Gelderland installeren. Deze bestaat uit: Mr. A. P. van Schilfgaarde voor zitter, Ir. R. Th. Bijleveld secretaris, Mevr. Doornink-Hoogenraad, Mr. R. J. van Beekhoff, Mr. J. ter Horst, Jhr. Mr. M. W. C. de Jonge, A. J. de Lorm, Ir. F. W. Wilmer, Ir. L. W. Wilmes. De installatie-bijeenkomst had een geanimeerd karakter. Voorzitter Bentinck-zette doel en werk wijze van de commissie uiteen, hetgeen gevolgd werd door een levendige discussie waarbij de DB- leden tal van vragen beantwoordden en de com missie zich beraadde op de aan te vatten proble men. De overtuiging werd uitgesproken, dat het ogenblik is aangebroken om veel meer aandacht te schenken aan uitingen van goede bouwkunst uit de 19de eeuw en voor het behoud daarvan te ijveren. 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 15