belast, Herengracht 178. Postgiro 15.36.73 met vermelding: Carillon Edam. 0 De Kleine Sluis te Harlingen Verontrust door het voorstel van B. en W. van Harlingen tot demping van de kleine sluis heeft het bestuur van de Bond Heemschut zich gewend tot de Raad der Gemeente met een adres, ver zoekende deze sluis te behouden. Restauratie zal weliswaar duurder zijn, maar de meest doel treffende oplossing. Voorkomen zal dan worden, dat Zuiderhaven en Rozengracht bij onvoldoende doorspuibaarheid tot dood water worden met alle gevolgen van dien. Tevens wordt de aantrekkelijk heid en het karakter van Harlingen er mee gediend. Vooralsnog is het voorstel ter nadere uitwerking aangehouden en heeft het Gemeentebestuur een nader onderzoek ingesteld. Wij vertrouwen, dat het Gemeentebestuur daarna de beste oplossing zal verkiezen, dat is naar onze overtuiging het her stel van de Kleine Sluis. De Soester Eng mag niet afgegraven De Kroon heeft afwijzend beschikt op een beroep tegen de beschikking van Gedeputeerde Staten van Utrecht, die het afgraven van zand op twee per celen van de Soester Eng verbood. Afgraving zou het landschap blijvend ontsieren en het landschap is één der fraaiste in Soest's om geving. Op enkele plaatsen is de Eng al op be treurenswaardige wijze aangetast. Thans is het verheugend te constateren, dat de ont grondingsverordening in de provincie Utrecht een krachtig middel is gebleken om deze soort van grondwerken in de hand te houden. Amsterdam geve het voorbeeld De hoofdstad, niet alleen onze mooiste stad, maar een der meest karakteristieke en karaktervolle steden ter wereld lijdt zwaar onder het gebeuk van het hedendaagse verkeer. Het ongebreideld toe staan van dit laatste legt zware verplichtingen op de overheid. Eén daarvan is het opvangen van de gevolgen welke dit verkeer heeft op de monumen ten, welke de schoonheid van de stad bepalen. Daarom zou een belangrijke portie van de wegen belasting voor de restauratie van de monumenten geen onredelijke eis zijn. Maar dit is overheids beleid. De vijf samenwerkende verenigingen in Amster dam, w.o. de Bond Heemschut, hebben zich tot de Raad van de stad gewend om uiting te geven aan haar verontrusting, dat het bedrag van f 400.000 uitgetrokken voor restauraties in 1958 in feite reeds als besteed moet worden aangemerkt, waar door geen nieuwe gevallen meer kunnen worden behandeld. Zelfs is de voorgenomen restauratie van vele monumenten stop gezet, met alle kwalijke ge volgen van dien. Wie meent, dat een monument rustig blijft wachten met instorten totdat er geld voor beschikbaar komt, vergist zich in de uit werking van het hedendaagse verkeer. Terecht hebben daarom de vijf verenigingen aan gedrongen om een hoger bedrag voor 1958 uit te trekken en het voor 1959 in ieder geval daar heen te leiden, dat een aanzienlijk hoger bedrag be schikbaar komt. De uitzonderlijke resultaten, welke de restauratie werkzaamheden van de laatste jaren in Amsterdam te zien hebben gegeven rechtvaardigen ten volle een dergelijke begrotingspost. Alleen wanneer de stedelijke overheid de bereidheid toont en over de middelen beschikt om de particulieren finan- ,25 Uw bijdrage wordt gevraagd voor het herstel van het klokkenspel in Edam's speel toren. Foto Ton Koot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 13