r J trokken waarin de keuken was ondergebracht. We zien deze nieuwe toestand afgebeeld op de kaart varrPieter Bast uit 1597. Merkwaardig is dat de grond Waarop dit achterhuis van „de Elant" reeds was gebouwd, eerst in 1618 door de erfgenamen van Willem Jacobsz. Moen werd aangekocht. Kort daarop moet het huis „de Elant" uit het bezit .van de familie Moen zijn geraakt. In 1631 wordt het huis, blijkens het kohier van dat jaarj bewoond door Hendrik Donselaar. Deze moet de keuken hebben prijsgegeven zodat een zelfstandig huis tussen het hoekhuis aan het Oudekerksplein en de Elant kon worden gebouwd. Dit huis draagt het jaartal 1634 en de gevelsteen „de Verghulde Wan". Door het inkorten van het achterstuk van de Elant, wat in twee étappes, in 1587 en in 1634, geschiedde, moest het voorstuk ook wijzi gingen ondergaan. Er werd op de begane grond een keuken aangebracht door het maken van een insteekverdieping, waarvan de balken met renais- sance-korbeels en sleutelstukken aan de stijlen ver bonden waren. Deze nieuw ingebrachte balklaag liep niet door over de twee voorste vakken zodat een voorhuis bleef bestaan. De twee verdiepingen die aldus in de beganegrondruimte ontstonden, waren vrij laag. In de achterste drie vakken zal men de oude balken iets omhoog hebben gebracht om meer ruimte te krijgen. Vermoedelijk bevond zich hier boven de keuken de zaal van het huis. Een muur die vanuit de kelder opgaat, heeft de beide achterste vertrekken van het voorste deel af gescheiden. Tussen deze vertrekken en het voor huis bevonden zich enige lage kamertjes. Op deze plaats lag ook de trap. We zien hier de indeling in diepte in drieën ontstaan, die wij bij hoekhuizen meer aantreffen. Deze ingrijpende verbouwing zal ertoe hebben geleid dat ook de buitengevels werden vernieuwd, hetgeen bij een huis met een hout skelet een eenvoudig werk is. De zijgevel vertoont nog het karakter van omstreeks 1600. De interes sante kap van het vroegste huis bleef geheel intakt. De huidige indeling van „de Elant" geeft die van een normaal hoekhuis van omstreeks 1600 te zien. De Warmoesstraat veranderde in deze jaren geheel van karakter. De oude en rijke families vertrokken naar de nieuw aangelegde grachtengordel. De oude huizen werden verbouwd tot winkel- en bedrijfs- huizen. De wijzigingen aan „de Elant" en het vol bouwen van het achterteirein zijn het gevolg van deze verandering in karakter van de straat. De oor spronkelijke aanleg die wellicht anderhalve eeuw ouder is, bleef echter nog in het verborgen in het huis aanwezig. Wat de „ouden Aep" in ouderdom te kort geschoten is, wordt door „de Elant" weer goed gemaakt, zodat het wellicht in de toekomst kan blijken dat de Vereniging „Hendrick de Keyser" toch het oudste huis in Amsterdam bezit, dat in hoofdopzet bewaard is gebleven, alleen op een andere plaats dan men tot nu toe aannam. VERENIGING „HENDRICK DE KEYSER» Dagelijks bestuur J. M. Haga, Voorzitter Mr H. Millaard, Secretaris Jhr A. van Lennep, Penningmeester Mr F. Baron van der Feltz Ir J. Leupen Prof. Dr M. D. Ozinga Jhr D. C. Röell Mr H. Westermann Adviseurs: C. Visser en C. Efoen 18 Enkhuizen, Vissersdijk 44

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 26