laan van de Oude Kerk en priester van de Ham burgers. 6) Na de reformatie werd het huis niet meer door de familie Elant bewoond; volgens het kohier van 1585 werd het in dat jaar verhuurd aan de lakenkoopman Jacob Moen, aan wie het huis in 1587 verkocht werd. 7) Vermoedelijk heeft deze nieuwe eigenaar het huis ingrijpend laten ver bouwen. In zijn oorspronkelijke toestand zal het huis ,,de Elant" uit een grote geheel onderkelderde ruimte hebben bestaan. Het was geconstrueerd met een volledig houtskelet, dat bestond uit jukken" en tussenbalken. De jukken waren samengesteld uit muurstijlen met grote gebogen korbeels, waarvan er nog één aanwezig is; van de andere zijn de sporen in stijlen en balken te zien. Van de sleutelstukken met gothisch profiel bleef nog een ingekort en her plaatst fragment over. Over de indeling van de beganegrondruimte tasten we in het duistei. Een raveling in de zoldertrap wijst op een spiltrap in het derde vak. Wellicht liep het voorhuis niet ver der dan hier. Tegen de wand aan de achterzijde, die waarschijnlijk nog origineel is, zal zich de schouw bevonden hebben. Boven deze grote benedenruimte was direkt de kap geplaatst, die nu nog behoudens een klein stuk aan de voorkant, geheel origineel is. De kapstoel heeft een sleutelstuk met gothisch profiel tussen hanebalk en krommer. Een nog aanwezige spiltrap voert van de zolder naar de vliering en aan de achterwand zijn sporen van een stookplaats in de kapbalken aan te wijzen, waarvan het moeilijk is te zeggen of hij origineel is. De verzorgde uitvoering van deze hoge zolderver dieping doet vermoeden dat we hier met een over gang tussen de zolder en de volledige verdieping te maken hebben. Een dergelijke hoge zolderruimte direkt boven de hal zien we te Amsterdam ook bij het houten huis op het Begijnhof. Het betrof een voorstadium voor de volledige, bewoonbare ver dieping. Zo zijn in dit huis nog belangrijke fragmenten be waard van een van de oudste huizen van onze stad en wellicht kunnen bij een restauratie gegevens voor een volledige reconstruktie van de oorspron kelijke toestand worden gevonden. De eerste gröte wijziging is waarschijnlijk tot stand gekomen door Jacob Moen of door zijn opvolger Hendrik Donselaar. Vermoedelijk heeft Moen niet het gehele erf ge kocht en is omstreeks deze tijd op het achterdeel ervan het hoekhuis Engekerksteeg-Oudekerksplein gebouwd. Gelijktijdig hiermee is wellicht een nieuw en kleiner achterhuis van de Elant opge- 17 De gevelwand van de Engekerksteeg, welke in het geheei in het bezit van de Vereniging „Hendrick de Keyser" is. G) XLIX Jaarboek Amstelodamum 1957 biz. 20. 7) J. G. van Dillen. Amsterdam in 1585, blz. 41.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 25