Toch is het mogelijk uit het rijke bezit van de Vereniging te Amsterdam een huis aan te wijzen dat in kern veel ouder is en in aantal jaren niet voor het huis op het Begijnhof behoeft onder te doen. Het is een onbekend huis in de Warmoesstraat op de zuidhoek van de Engekerksteeg; het droeg vroe ger de naam „De Elant". De voorgevel van dit huis, nu Warmoesstraat 83, is op het einde der 19e eeuw ingrijpend vernieuwd en doet weinig ver wachten. De zijgevel toont door zijn bogen boven de vensters, dat hij omstreeks 1600 werd opge trokken en vormt met de aansluitende huizen Engekerksteeg 2 en 4 een fraaie gevelwand, welke geheel in het bezit is van de Vereniging „Hendrick de Keyser". Ook dit huis bezit inwendig nog geheel een houtskelet, dat echter in minder gave toestand verkeert dan bij het huis op de Zeedijk. Bij een nauwkeurig onderzoek kunnen wij in dit hout skelet twee perioden onderscheiden, een wijziging van omstreeks 1600 en een nog veel oudere toestand met gothische detaillering. De huizen met gothi- sche details aan het houtskelet zijn te Amsterdam zeer zeldzaam. Buiten enige huizen op het Begijn hof zijn mij alleen bekend Warmoesstraat 38 en 83, Zeedijk 15 en 43. Het huis „de Elant" nam oorspronkelijk het gehele terrein in beslag en liep van de Warmoesstraat tot aan het kerkhof rond de Oude Kerk. Het was een langgerekt terrein, waarop een huis gebouwd was van een heel andere gedaante dan het torenachtige huis Zeedijk no. 1. Aan de verschillende struktuur van beide huizen zien we hoe moeilijk het is om de huizen uit de late middeleeuwen als een bepaald type voor te stellen. Doch ook te midden van de veelal uit de 16e eeuw daterende huizen van de Warmoesstraat, die over het algemeen diepe erven bezitten, viel „de Elant" op doordat hij lager was dan de andere. Ook de andere bekende huizen met gothische houtskeletten tellen meer verdiepingen. Het feit dat dit huis in de Warmoesstraat, die in de 15e en 16e eeuw de belangrijkste straat van de stad was, zo'n weinig stedelijk karakter had, doet ons veronderstellen dat het in opzet nog wel eens heel oud kan zijn en bijv. dateert van kort na de stads brand van 1452, die naar men aanneemt ook dat desel van de Warmoesstraat in de as legde. Het zou derhalve even oud of zelfs iets ouder kunnen zijn dan het Houten Huis van het Begijnhof. In de 16e eeuw was het huis in de Warmoesstraat eigendom van Willem van den Elant.5) Tijdens de reformatie was een Herman Willemsz Elant kape- 16 Doorsneden van het huis „de Elant", Warmoesstraat hoek Engekerksteeg. Schematische re- construktie van de oorspronke lijke toestand. Schaal 1 300. 5) Mededeling Ir. J. G. Kam. Plattegronden en doorsneden van „de Elant" met de later bijgebouwde achterhuizen na de verbouwing in het begin van de 17de eeuw.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 24