V allernoodzakelijkste onderhoud maar die desondanks toch nog bewoond zijn. De Vereniging is in zulke gevallen steeds bereid om door soms omvangrijke restauraties het pand uit de deplorabele staat waarin het zich bevindt op te halen maar daaraan kan dan eerst worden begonnen, nadat de bewoners het hebben verlaten. Het is deze tijd bijna altijd moeilijk en soms onmogelijk een andere woning te vinden waartoe door de betrokken bewoners in de regel ook geèn medfcwerking wordt verleend. Aan „knappe" bewoners wordt wel de toezegging gedaan, dat zij de woning na de restauratie weer kunnen betrekken in welk geval zij er soms in slagen zelf een uitweg te vinden. Particulieren kunnen hun steentje bijdra gen tot het verbreden van „Hendrick de Keyser's" werk, door een jaarlijkse con tributie van min. f 10.te storten op postrekening 48718. Ir. R. Meischke HET OUDSTE HUIS VAN AMSTERDAM „DE ELANT" EN „DEN OUDEN AEP" Tot voor kort kon de Vereniging „Hendrick de Keyser" er prat op gaan in het pand Zeedijk no. 1 het oudste huis van Amsterdam te bezitten. Nadat bij de restauratie van het Houten Huis op het Begijnhof belangrijke middeleeuwse schilderingen zijn ontdekt, die een datering van dat huis van vóór 15Ó0 waarschijnlijk maken, is aan de faam van het huis aan de Zeedijk in dit opzicht een einde gekomen. Wanneer we de aanspraken nagaan, die dit huis kon doen gelden op de eretitel het oudste huis van Amsterdam, dan blijken deze voornamelijk te be rusten op een onnauwkeurige interpretatie van de kaart van Amsterdam van Cornelis Anthonisz uit 1544, Deze slordigheid is er een merkwaardig voor beeld van hoezeer de wens de vader van de ge dachte kan zijn. Het houten huis aan de Zeedijk is ook van boven gezien gemakkelijk te herken nen omdat de nok van het dak evenwijdig aan de straat loopt. Op deze vogelvluchtperspectief van de stad heeft het eerste huis aan de noordzijde van de Zeedijk achter het hoekhuis aan de Teertuinen, nu Prins Hendrikkade, de nok loodrecht op de straat; bij het tweede huis loopt de nok evenwijdig aan de straat. Wanneer we deze oude kaart met een moderne kadasterkaart vergelijken, dan blijkt dat het tweede huis, dat in 1544 reeds zijn nok even wijdig met de straat had het huidige huis Zeedijk no. 3 is en dat dit huis tegenwoordig nog in hoofd vorm met de daar afgebeelde toestand overeen- 13 Venlo, Romerhuis.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 21