zij of en in hoeverre een zakelijke exploitatie van het pand mogelijk kan zijn, waartoe zij een exploi tatierekening overleggen. Aan de hand van deze rekening en van de veelal nog ter plaatse genomen foto's wordt de zaak in het dag. bestuur besproken. Besluit dit college om pogingen tot verwerving van het'pand te doen, dan wordt vastgesteld tot welk bedrag uiteindelijk mag worden geboden. De zaak wordt dan ter verdere afwikkeling aan de advi seurs in handen gesteld. Bij het vaststellen van evengenoemd bedrag geldt de overweging dat, wanneer de koopsom boven de exploitabele waarde mocht komen te liggen, dat meerdere door subsidies moet worden gedekt en dat het pand uiteindelijk slechts voor een commercieel verantwoord bedrag in de boeken van de Vereni ging mag voorkomen. Bij aankopen buiten Amsterdam wordt door de adviseurs meermalen de medewerking van plaatse lijke makelaars ingeroepen. In vele gevallen kun nen van hen belangrijke gegevens worden verkre gen betreffende de exploitatiemogelijkheden. Een enkele maal komt het voor, dat bij openbare veiling een huis wordt verkocht, dat voor de Ver eniging begerenswaard is. Uiteraard brengen ook dan de adviseurs vooraf hun rapport over het pand uit maar om tactische redenen is het dan steeds een plaatselijke makelaar, die voor de Vereniging biedt of afmijnt. Wij menen niet te mogen nalaten hier te rele veren de huizen die aan de Vereniging in de loop der jaren werden geschonken. In chronologische volgorde zijn het de volgende: 1De kapel te Gageldonk werd in 1918 door de toen malige voorzitter van de Vereniging, wijlen de heer J. Th. Boelen voor eigen rekening aangekocht en later aan de Vereniging in eigendom over gedragen. 2. de kerk met het kerkhof te Heelsum is geschon ken door de erven van Ph. F. A. J. Baron van Brakell-Doorwerth. De kerk, die door oorlogshan delingen zwaar had geleden, werd om bepaalde redenen in 1951 om niet overgedragen aan de Ned. Hervormde gemeente te Heelsum onder voorwaarde, dat door haar de restauratie zou worden ter hand genomen. 3. De gotische rest van de voormalige kapel van St. Pieter te Sluis kreeg de Vereniging ten ge schenke van mevrouw Gatacre- de Stuers in 1932. Door oorlogshandelingen is deze rest volkomen verloren gegaan. 4. Het voorname huis Herengracht 284 te Amster dam verwierf de Vereniging in 1932 door schenking van den Comte d'Alsace, Prince d'Hénin. 5. Van het 17e-eeuwse huis genaamd „Overburg" en het schilderachtig gelegen zogenaamde „schoen makershuisje", beiden te Oostvoornekwam de blote eigendom van de Vereniging door bemiddeling van de heer J. van Hoey Smit. 6. Het vorstelijke pand Herengracht 476 te Am sterdam werd in het jaar 1953 geschonken door mej. G. L. C. A. Mirandolle. 7. Even royaal was de geste van mevrouw J. M. Worst-Kalff, zij legateerde in 1955 aan de Vereni ging het fraaie en geheel gave huis aan de Keizers gracht 387, eveneens te Amsterdam. 8. Het pand „In De Steenrotse" te Middelburg werd in 1919 aangekocht van de Commissie tot be heer van de voormalige gildencigendommen voor een bedrag van f 1.000,welk bedrag echter als bijdrage in de restauratie aan de Vereniging werd geschonken. Helaas werd pok dit huis door oorlogs handelingen in 1940 totaal verwoest. 9. 10. Belangrijke giften werden gegeven door Jhr mr M. N. van Loon en een jubilerend scheep vaartbedrijf. Aan de giften werd de bepaling ver bonden dat zij moesten worden besteed voor de aankoop van oude gebouwen. Voor de gift van 8 Delft. Huis Renswoude, Oude Delft 49.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 16