C. Visser, Adviseur der Vereniging AANKOOP, ONDERHOUD EN ADMINISTRATIE VAN DE HUIZEN DER VERENIGING A. Aankoop Ongetwijfeld zullen vele lezers van „Heemschut" er belangstelling voor hebben te weten, hoe in het algemeen de aankopen van de huizen van de Vereniging tot stand komen. De vraag zal dan tevens rijzen hoe en waardoor de belangrijkheid van een aankoop wordt bepaald. De ervaring van veertig jaren heeft geleerd, dat weliswaar in de Statuten van de Vereniging is be paald dat zij streeft naar „het behoud van architec tonisch- of historisch belangrijke oude gebouwen" maar dat toch in verreweg de meeste gevallen het de gevels en meer speciaal de voorgevels van die ge bouwen zijn, die hen voor de Vereniging aantrek kelijk maken. Mits die gevels slechts de stijl ver tolken van de tijd, waarin ze werden gebouwd. Bepaalde voorkeur voor enigerlei stijl heeft de Vereniging niet. Voor bouwwerken, die in de Romaanse of Gotische stijl zijn gesticht, interesseert zij zich evenzeer als voor die, welke in de stijl der Renaissance, de Lodewijkstijlen of het Empire stijl zijn opgetrokken. Evenmin speelt de stad of hetdorp, waar ook in den lande het gebouw mocht zijn ge bouwd, een rol; de ruim honderd panden die zij tot nu toe verwierf zijn over het gehele land verspreid. Al gaat het dan ook in de meeste gevallen om de gevels, ook komt het voor, dat de interieurs een gezaghebbend woord meespreken. Zelfs kunnen zij de hoofdreden zijn waarom een huis wordt aan gekocht. Slechts bij uitzondering evenwel zijn de oorspronkelijke interieurs bewaard gebleven, haast altijd zijn zij aan de smaak van de tijd aangepast. De Vereniging is bij haar aankopen meer passief dan actief. Dat wil zeggen, zij wacht af tot haar be langstelling voor enig pand wordt gevraagd. Op verschillende wijzen geschiedt dit. Soms is het de eigenaar, die zich van zijn bezit wil ontdoen, dan weer is het een belangstellende particulier, de Gemeentelijke overheid of Rijksmonumentenzorg. Biedt een particulier zijn eigendom te koop aan, dan ontvangt hij van het secretariaat een brief waarbij hem wordt gevraagd een foto van de voor gevel over te leggen, opgave te doen van de huur waarde, de verschillende lasten en uiteindelijk van de voor het pand gevraagde prijs. Behalve een praktische heeft deze brief ook zijn psychologische betekenis. Heeft de eigenaar zich soms in het hoofd gezet, dat de Vereniging er een is van „rijke Am sterdammers" die geneigd zou zijn voor een huis een ongelimitèerde (antiek) waarde te betalen, dan leert deze brief hem de zakelijke basis kennen, waarop de aankopen van de Vereniging plegen tot stand te komen. De ervaring heeft geleerd, dat met deze opvatting; rekening moet worden gehouden. Wordt de aandacht voor een pand door een Over heidslichaam gevraagd, dan informeert het secre tariaat daarenboven of er geneigdheid tot verkoop bestaat en of het betrokken pand gevaar loopt te worden gesloopt, door verbouwing verknoeid etc. Het hangt van het resultaat van deze informaties af of de zaak al dan niet wordt ter hand genomen. Is dit inderdaad het geval, dan worden de advi seurs der Vereniging uitgenodigd het pand te gaan bezichtigen en het bestuur daarover te rapporteren. Allereerst hebben de adviseurs dan tot taak te be oordelen, of het pand, n.h.m. voldoende belangrijk is om aan het bezit van de Vereniging te worden toegevoegd. Is dit wél het geval, dan rapporteren 7 Qnclerpui van Beulingstraat 25, Amsterdam, na de restauratie.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 15