dat de restauratie-achterstand binnen een jaar of tien tot het verleden zou kunnen behoren, de be stedingsbeperking heeft daardoor een lelijke streep gehaald. In den loop van de 40 jaar van haar bestaan heeft de Vereniging 117 panden door aankoop öf schen king verworven. Hiervan zijn er 6 door het oorlogsgeweld wegge vaagd, te weten de huizen ,,In de Steenrotse",'„De Gulden Sonne" en de „Globe", alle drie te Middel burg, het „oude kapelletje van Sint Pieter" te Sluis, het perceel Oude Ebbingestraat 40 en de Grote Sociëteit aan de Markt, beide te Groningen. Een drietal huizen kon om andere redenen niet gehandhaafd blijven terwijl het 15e-eeuwse kerkje te Heelsum, destijds aan de Vereniging geschonken, op verzoek van het kerkbestuur in 1931 aan de Ned. Herv. Kerk aldaar in eigendom is overgedragen. In 1932 verkreeg de Vereniging door schenking van den Prince d'Hénin het perceel Herengracht 284 te Amsterdam. In dit huis werd het bureau van de Vereniging gevestigd. Vrijwel onafgebroken zijn er de laatste 25 jaar de vergaderingen van het dagelijks- en het algemeen bestuur gehouden. Het bestek van dit artikel laat niet toe een be schouwing te wijden aan de stijlen van de verschil lende huizen van de Vereniging. Naar verhouding is het aantal in eigendom ver- kregen huizen in Amsterdam het grootst, n.1. 42 van de 107 thans zich in het eigendom van de Vereniging bevindende percelen. Het vormt een bewijs hoe rijk de hoofdstad nog is aan overblijfselen van de oude vaderlandse bouw kunst, ondanks al datgene, hetwelk vaak onnodig werd gesloopt en geschonden. In dit verband moeten wij nog een merkwaardig feit memoreren. De Vereniging had er vóór den oorlog meermalen naar uitgezien ook in Rotterdam een of meer huizen aan te kopen. En ziedaar, op de vergadering van het dagelijks bestuur van donder dag 9 mei 1940 kwam naar aanleiding van een door den heer Visser uitgebracht rapport ter sprake het perceel Nieuwe Haven 89 te Rotterdam. Op 21 mei d.o.v. zou over dit huis in Rotterdam een bespre king worden gehouden. Deze is niet doorgegaan. Op 14 mei 1940 werd de binnenstad van Rotter dam door de Duitsers in brand gestoken; het ge noemde pand brandde toen ook af. In hoeverre de Vereniging in het komende decen nium verder geschiedenis zal kunnen maken, zal voor een belangrijk deel van de economische om standigheden afhangen. Niets zal het dagelijks bestuur liever zijn dan op nieuw de restauratie- en aankooppolitiek met kracht te vervolgen. 4 Amsterdam, Beulingstraat 25, na de restauratie. ewerk vereist goed vakmanschap.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 12