ï)e Vereniging is in 1918 krachtig gestart. Toen in 1928 het 10-jarig bestaan werd herdacht, o.a. door de uitgifte van een gedenkboek, had de Vereniging al meer dan 60 panden in eigendom verworven. Na 1929 is het aankopen in een aanzienlijk lang zamer tempo gegaan. De economische crisis deed zich toen gelden. In de dertiger jaren werd het niet gemakkelijk de huizen van de Vereniging te verhuren. Lopende huren van de huizen moesten toen dikwijls worden verlaagd. Geld voor restauraties en zelfs voor ge woon onderhoud was moeilijk te verkrijgen. De oorlogsjaren, die daarop volgden, werkten ook remmend op de aankooppolitiek. Eerst na 1945 kon weer een krachtig aankoopbeleid worden gevoerd. Toch ging het toen niet zo als in de allereerste jaren van het bestaan der Vereniging. Want niet alleen de economische omstandigheden bepalen het tempo van de aankopen, ook andere Omstandigheden doen daarop hun invloed gelden. Zo was allengs gebleken, dat met onderhoud maar vooral met restauraties zeer veel tijd en heel veel geld gemoeid ging. Na den oorlog zijn vele restauraties tot stand ge komen terwijl een groot aantal werd voorbereid. Van de Overheid mocht de Vereniging voor die restauraties belangrijke bijdragen ontvangen. Daar voor was en is het dagelijks bestuur zeer erkente lijk. Evenwel moet daarbij worden bedacht, dat het verkrijgen van giften van particulieren sterk is verminderd. De Vereniging is deswege met betrekking tot de tot stand te brengen restauraties meer dan vóór 1940 op den steun van de Overheid aangewezen. De zich thans aangediend hebbende bestedings beperking heeft het dagelijks bestuur genoopt ver schillende zeer dringende restauraties uit te stellen. Hierdoor zijn grote moeilijkheden ontstaan. Bestond er een paar jaar geleden de gegronde hoop, Amsterdam, Oude Zijds Voorburgwal 57. Amsterdam, Oude Kerksplein 50, na de restauratie in 1957. Amsterdam, Beulingstraat 25, vóór de restauratie.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 11