C. J. Verhey, biol. drs. DE GRIENDKETEN IN DE POLDER „DE BIESBOSCH" „Behandel dc dieren met zachtheid Spaar dc vogels!" Dit, uit de jaren '25'35 bekende opschrift, komL men tegenwoordig hoe langer hoe minder tegen. Gelukkig mogen we wel zeggen want het publiek is heden ten dage van de bescherming van plant en dier meer doordrongen dan vroeger, getuige bv. dc spontane hulp tijdens de voederactie van vogels in de strenge winter van 1956. Als pendant zouden we thans echter moeten zeggen: „Ontzie onze oude gebouwen, spaar het land schap!" Deze slagzin behoeft in dit tijdschrift geen verder betoog. Op het Eiland van Dordrecht liggen nu een aantal merkwaardige monumenten: griendketen op terp jes die door verwaarlozing verloren dreigen te gaan. Hoe zijn deze keten daar gekomen en waaraan danken zij oorspronkelijk hun ontstaan? Bij de ramp van 18 op 19 november 1421, de Sint Elisabethsvloed, verdween de Groote of Zuid-Hol- landsche Waard. Slechts de stad Dordrecht bleef als een klein eilandje in de zee liggen. Gedurende de jaren die hierop volgden ontstond door aan slibbing „de Biesbosch". Behalve riet en biezen groeit in dit terrein op hogere aanslibbingen de wilg die dc griendkultuur in het leven heeft ge roepen. Griendkultuur brengt nu met zich mee dat om de vier jaren de wilgen door griendarbeiders worden gekapt. De wilgenstobbcn lopen dan weer uit en na vier jaren hei haalt dit bedrijf zich op nieuw. Door de bijzonder afgelegen plaats waar deze griendarbeiders werken blijven zij in keten over nachten om dan vrijdags naar Lage Zwaluwe, Werkendam, Drimmelen of waar zc ook vandaan mogen komen, te vertrekken. Om tegen hoog water beveiligd te zijn liggen deze keten op terpjes of griendheuvels, een beveiliging die vooral bij stormvloed beslist geen luxe is! In dc jaren 19261930 werd een groot deel van de Dordtse Biesbosch ingepolderd. Ruim 1 100 ha werden in kuituur gebracht. Een tiental griend- keten kwamen nu in het bouwland te liggen, som mige nog langs een voormalige kreek, andere langs 'n nieuw aangelegde weg. Helaas zijn toen een aan tal keten met hun griendheuvel geheel verdwenen of men heeft op de heuvel een moderne boerderij gebouwd (bv. ,,'t Kerkje", „de Zuidplaat", „de Zwaan"). Momenteel zijn nog slechts vier van deze karak teristieke monumenten uit het verleden in deze polder overgebleven. Zij herinneren dus aan een verleden waarin het ontstaan van dit land zich weerspiegelt. Zeer fraai is de keet aan de Midden Els, afb. 1. Geflankeerd door twee imposante kastanjebomen ligt zij daar te midden van het weidse land. De griendheuvel is nog omzoomd met de oorspronke lijke basaltblokken, die eer tijd tegen de inwerking van het tij waren aangebracht. Het voortbestaan van deze laatste keten is weliswaar „gegarandeerd" (de pach ters mogen de huisjes niet slopen en de heuvels niet af graven) maar van enig on derhoud is echter in de prak- 78 üi Situaiie-schets van Polcler „Dc Bies bosch" op het eiland van Dordrecht. De griendketen zijn met cijfers aange geven

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 22