Mm Nederlandse Bank, weer. Dat deze geste van De Nederlandse Bank algemene waardering genoot is volkomen terecht. Zij kan de belangstelling voor en het meeleven met onze hedendaagse bouwkunst slechts vergroten, de openbaarheid kan de bijdragen tot een vruchtbare oplossing slechts stimuleren. Uit hooide van het kennisnemen van de kunde van onze grote architecten had deze expositie onze volle aandacht. Voor ons, die de heemschut voor staan, in het bijzonder, vanwege het serieuze pogen om dit grote complex in de binnenstad een eigen en aanvaardbare plaats te geven, rekening houdend met de bestaande schoonheid. De vele mislukte pogingen en helaas ook uitgevoerde werken in het verleden, waardoor de binnenstad zeer ontluisterd werd, rechtvaardigen ons arg waan, maar niemand meer dan wij juichen de pogingen om tot goede resultaten te komen van harte toe, want alleen dit kan de oude steden op den duur haar sterke en mooie karakter doen be houden. Men kan nóg zoveel restaureren, als de lege plaatsen niet op aanvaardbare wijze worden gevuld, zal het karakter van de stad toch gaan detoneren. Hebben de ontwerpen uit dien hooide onze volledige belangstel ling, als oplossing van het vraag stuk De Nederlandse Bank hebben zij dit niet. Wij zijn uit andere overwegingen geen voor stander van een nieuw hoofd- gebouw van de gewenste omvang (gehele Oude Turfmarkt, Grim- burgwal, O.Z. Achterburgwal en Kloveniersburg wal tot Oudemanhuispoort en Nieuwe Doelen straat) aan de Oude Turfmarkt. Herhaaldelijk hebben wij en met ons het Koninklijk Oudheid kundig Genootschap, het Genootschap Amsteloda- mum, en de Vereniging Hendrick de Keyser tot uiting gebracht, dat de binnenstad levend en karaktervol moet worden gehouden en dat dit ons inziens slechts te bereiken is door de aloude woon functie daarvan te bevorderen. De ongelukkige city-vorming die tot dode straat- en pleinwanderi leidt, dan wel tot openluchtgarages, moet ver meden en afgewend worden, men denke aan de troosteloze leegte der straten na kantoortijd, des avonds en zaterdags en zondags. In ons gezamen lijk antwoord op de Nota-binnenstad (zie Heem schut augustus 1955) is dit omstandig betoogd. De mogelijkheid daartoe biedt juist het stadsdeel, waar thans De Nederlandse Bank is gevestigd. Hier bevindt zich namelijk het Binnengasthuis, dat ver plaatst zal worden en het complex van Universi- 76 Perspectief naar Grimburgwal en Oude Turfmarkt, Ontwerp Nederlandse Bank door Prof. Duintjer Amsterdam, Oude Turfmarkt, de wand die zou moeten verdwijnen. Foto Ton Koot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 20