grondse lichtlciding stoort het dorpsaspect: evenals bijvoorbeeld in Giethoorn had hier ondergrondse leiding moeten komen. Van dc twee grote zeer fraaie, niet meer gebruikte molens is de één afge brand, de ander in desolate toestand. Langzaam maar zeker verdwijnt veel van de oude, schilder achtige en karaktervolle bouwtrant, om plaats te maken voor op zich zelf meestal zeer behoorlijke, niet lelijke, maar zich bij het dorpskarakter meestal niet voldoende aanpassende moderne landhuis- bouw en stroken arbeiders- en middenstands woningen. Het grootste gedeelte van deze moderne bouw is gelukkig geconcentreerd op een apart, tegen 's-Graveland aan gelegen en meer op Hilversum aangewezen en door Hilversummers bewoond dorpsgedeelte bij de R.K. kerk, eigenlijk geheel apart van het eigenlijke dorp langs de vaart, dat hier rechthoekig op staat en dat gelukkig in zeer veel opzichten nog zijn oorspronkelijke karak ter heeft weten te bewaren. Kortcnhoef is een streekdorp, maar een zeer schilderachtig, langgerekt streekdorp met in zekere zin als kom, de hoek waar de Hervormde Kerk (zeer fraai), de school en het raadhuis (beide zeer lelijk) staan. Daar is (ongerekend het bovenge noemde ,,'s-Gravelandse" aparte gedeelte) de be bouwing het dichtst, daar staan ook enkele fraaie oude bomen, die dringend bewaard dienen te blijven, daar vervangt een pittoreske klapbrug, zoals het dorp er nog enkele telt, de nog karakte ristieker, helaas afgebroken ,oude „rooster" over de vaart vóór de kerk, een voorheen zeer apait stuk bouwwerk. Wat het merkwaardige en het behoudenswaardigc van Kortenhoef uitmaakt? Daar is de direct aan het dorp grenzende, het ge heel omringende, omgeving van weiden, riet velden, moerassen, plassen, waarvan een groot gedeelte, o.a. „het Hol", reeds in de veilige handen van „Natuurmonumenten" is. Het is hier vanouds het land van Gabriel, een landschap bij vele schil ders geliefd. Zeer oude bedrijven: rietsnijden, turf- maken, vissen, jagen, kalmoes en mos verzamelen, kleine landbouwakkertjes aan de moerasrand aanleggen en be werken, die met het oude, wilde land een zeer harmonieus geheel vormen en dergelijke, kan men er nog volop, echt en levend, vinden. De dorpsvaart, met bruggetjes en vlonders geeft aan het hele dorpsbeeld stijl en karakter. Vele huizen, ik zei het al, hebben kleur en sfeer. Waar bouwvalligheid vernieuwing noodzakelijk maakt, dient aanpassing aan het dorpskaraktcr boven moderne genivelleerde bouw dc voorrang te heb ben. Bomen langs dc weg en elders spare men, het duurt lang voordat dc oude schoonheid terug is gekomen, wan neer er al nieuwe worden geplant. Zomerhuisjes zijn er niet zoveel en tegen wilde uitbreiding dient streng gewaakt tc worden: concentratie op één enkel punt is wenselijk. De „Wijde Blik", het voornaamste meer bij het dorp, is aan de zandzuiging prijs gegeven, het wordt, het is al, een zeer diepe gevaar lijke plas, waaruit de schilderachtige eilandjes, door de zeer radicale uit dieping, reeds verdwenen zijn, terwijl ook de oevers schade leden. Alles wat mogelijk is, dient te worden gedaan, om 74 Mooi en lelijk te Kortenhoef. De bomen moeten bewaard blijven. Foto D. Meyei-Kailenbu)g

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 18