„NATIONALE" MONUMENTENZORG De Nationale Levensverzekering-Bank N.V. te Rotterdam, wel bekend door haar „kantoren in monumenten", zoals de huizen Rapenburg 8 te Leiden en Lange Vijverberg 12 te 's-Gravenhage, heeft thans wederom een monument aan haar bezit weten toe te voegen: het pand Markt 14 te Maas tricht; diegenen onder onze leden, die de Heem schutexcursie op 6 september meemaakten, hebben zich kunnen overtuigen van de waarde van de fraaie Louis XVI interieurs, waarvan het herstel en behoud thans door de „Nationale" gewaarborgd worden. De vestibule met een door zuilen gedragen architraaf, fraai gesneden deuren en stucwerk, is een voor Maastricht kenmerkend ensemble en geeft aan de entree een allure, die uitermate pas send is voor de toekomstige bestemming. Ook aan het uitwendige is het oorspronkelijke Louis XVI karakter nog duidelijk te onderkennen. Helaas is omstreeks 1928 de pui vervangen door een storende winkelpui, doch op bij gaand restauratieplan kan men zien, hoe de oorspronkelijke pui met de Louis XVI stoeppalen en kettingen weer naar het oude voorbeeld in ere hersteld zal worden. Ook de raamindeling zal weer aange past worden aan het eigenlijke karakter van de gevel. Zoals men ziet wordt het gevelbeeld thans beheerst door ramen, waarvan de indeling zeer uit de toon valt. Er zijn echter stemmen opgegaan, die een compromis zouden willen tussen deze grote ramen en het geheel terug brengen in Louis XVI-stijl: men zou dan komen tot een Empire-vorm, met grotere, maar niet te grote ruiten. Dit is evenwel een principiële kwestie: men kan huiverig zijn om te ver „terug" te restaureren, en men kan ditzelfde recht vaardigen, wanneer men sporen van het oude werk terugvindt. Dit laatste schijnt hier thans ook het geval te zijn. De twee standpunten zijn beiden in voorkomende gevallen te verdedigen; tot een verzoening tussen beiden zal het wel nooit komen. En dat hoeft ook niet, omdat hierbij elk geval steeds op zichzelf bekeken zal moeten worden, Ds. A. L. Broer KORTENHOEF EEN GAAF DORP Er zijn weinig gave dorpen meer in Nederland: Kortenhoef is een van de weinige. Dat „gaaf" hier dan natuurlijk met een korreltje zout te nemen! Wat we over de grenzen, alom in Europa, wél overvloedig kunnen aantreffen: een volkomen karaktervol gebleven dorpsbeeld, dat is in Neder land eigenlijk nergens meer te vinden. Aan de vraag hoe dat komt zou ik graag nog eens een artikeltje willen wijden. We willen ons nu tot Kortenhoef bepalen. 72 Vestibule van Markt 14 te Maastricht. Foto Rijksdienst Monumentenzorg

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 16