WILLEMS HOEVE ter hoogte van Heemskerk, iets ten noorden van de Marquettelaan. Daar werden in de Middeleeuwen de graven van Holland gehuldigd als Heren van Kennemerland. Het tweede object ligt ten noordwesten van Beverwijk bij de Blankenlaan. Het is een van de reeks lunetten, die daar in een wijde boog zijn aangelegd in 1800 door Krayenhof, als verdedi gingslinie tegen de Russen en Engelsen. Een een voudig stenen gedenkteken draagt het opschrift: „Si ris pacem para bellum, 1800". Er bevinden zich meer van deze versterkingen in het te verkavelen terrein. Het zou ons inziens aan beveling verdienen in elk geval één daarvan te sparen en de steen, zo nodig, opnieuw te plaatsen. Onze wens werd ter bevoegder plaatse kenbaar gemaakt. Ons werd bericht, dat bij het opstellen van het landschapsplan t.z.t. met deze wens reke ning zal worden gehouden. De Willemshoeve te Hoogwoud In ons vorige nummer noemden wij enige werk zaamheden van de Commissie voor Landelijk Schoon van het Historisch Genootschap Oud- Westfriesland. Hierbij drukken wij een foto af van een op initiatief van deze commissie tot stand ge komen restauratie, nl. van de Willemshoeve te Hoogwoud. Deze aan de Koningspadc gelegen stolphoeve heeft een houten voorhuis samengesteld uit brede geribde eiken delen, met in de voorgevel een zogenaamde pronkdeur. Het deurkalf en de zwikken van de ingangsboog zijn met fraai snij werk versierd, hetgeen de foto laat zien. Voor af beelding van de gehele hoeve zie Heemschut no. 4 jaargang 1956. De Commissie voor Stad en Dorp in Friesland Sedert het vertrek van de heer Ir van der Vlis uit Leeuwarden was de voorzittersplaats van onze Friese commissie vakant. Het verheugt ons bij zonder, dat Mr B. P. Baron Harinxma thoc Slooten, die reeds als ambassadeur te Brussel blijk gaf van zijn belangstelling voor het Heemschut werk in Friesland, bereid is gevonden het voor zitterschap op zich te nemen. De schoonheid van Friesland en de taak welke daar voor Heemschut ligt rechtvaardigen de aan wezigheid van een actieve commissie. De persoon lijkheid van deze nieuwe voorzitter doet ons be stuur verwachten, dat de Friese Commissie weer spoedig haar oude plaats als een der werkzaamste in de rij van onze provinciale commissies gaat innemen. Het Anne Fr ank-huis In Amsterdam is een Anne Frank-stichting in het leven geroepen, welke zich ten doel stelt het huis en achterhuis waar de familie Frank gedurende de bezettingstijd was ondergedoken en waar Anne Frank haar ontroerende getuigenissen aflegde in haar Dagboek, in bezit te krijgen en van daar uit de idealen, welke Anne Frank zich stelde, zo goed mogelijk te verwezenlijken. Onze secretaris heeft dan ook niet geaarzeld om als lid van het bestuur van deze stichting zitting te nemen. Thans is, dank zij de geste van de fam. H. Berghaus N.V. het huis Prinsengracht 263 in het bezit van de stichting gekomen. Een grondige restauratie van huis en achterhuis is noodzakelijk om het huis te herstellen. Het achter huis zal in oude staat worden teruggebracht, het voorhuis zal basis moeten worden ter verwerke lijking van het gestelde doel. Reeds zijn van de zijde van de heer Otto Frank en door vrienden uit Nederland en de gehele wereld de eerste bedragen binnengevloeid. Behalve voor de restauratie zal echter veel geld nodig zijn als werkkapitaal ter verwezenlijking van Anne Frank's idealen. Daartoe wordt mede een beroep gedaan op de leden van de Bond Heemschut, wier giften gaarne 66 Pronkdeur te Hoogwoud na restauratie. Foto P. Nooteboom

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 10