tingen, waardoor voor het wegaspect schade lijke objecten aan het gezicht kunnen worden onttrokken. Voorts dient aan het omplanten van industrie complexen, tanks en gashouders, autobelten en andere opslagplaatsen van oud-materiaal en het op voldoende afstand van de wegen houden van dergelijke objecten, veel meer zorg te wor den besteed dan tot dusverre het geval is." Teneinde het nog steeds voortwoekerende euvel van reclameplaten in email uitgevoerd of als papier geplakt tegen gevels van woningen, wanden van schuren, transformatorgebouwtjes e.d. meer doelmatig te kunnen bestrijden, werd in het verslagjaar de hulp en medewerking van de con suls van de A.N.W.B. ingeroepen. Hier werd ver zocht de naleving van de provinciale en gemeente lijke verordeningen op dit gebied te helpen bevor deren, dan wel bepaalde ontsierende gevallen aan onze commissie door te geven. Ten slotte zou zij, ondanks het schijnbaar hope loze van haar strijd tegen de miserabele ontsie ring door telefoon- en laagspanningspalcn langs vele landelijke wegen, haar jaarverslag willen be ëindigen met de kreet: „Wèg met die palen"; gij instanties die het aangaat, doe iets voor de schoonheid van Uw land! De Secretaris van de W.I.L. A. G. M. Boost JAARVERSLAG VAN DE CENTRALE COMMISSIE STAD EN DORP 1956—1957 Samenstelling van de commissie: J. R. Koning, voorzitter; K. Boonenburg, secre taris; prof. dr. M. D. Ozinga, waarnemend voor zitter; J. L. H. A. Antoni, Kol. b.d., C. Boschma, O. van der Gronden, ir. F. Ottevangers, dr. Win. Roukens, arch. C. W. Royaards en ir. F. H. Warnaars. De heer Boschma trad in november 1956 toe tot de commissie, als opvolger van de heer Corneille F. Janssen. De heer Antoni werd in maart 1957 in de commissie benoemd. Een groot verlies leed de commissie door het overlijden van de heer J. P. Mieras, die door zijn lidmaatschap van de com missie een band legde tussen de B.N.A. en Heem schut. De heer Micras had dc gave weinig tc zeggen en veel te doen; hij verstond als geen ander de houding, die de architect tegenover het verleden heeft in te nemen. Vergaderingen In het afgelopen verslagjaar vergaderde de Cen trale Commissie Stad en Dorp op 25 september 1956 en op 26 maart 1957, beide malen in het BNA-gebouw te Amsterdam. De jaarlijkse verga dering van de Centrale Commissie met de ver tegenwoordigers van de Provinciale Commissies, ter gelegenheid waarvan deze hun jaarverslag uit brengen en waar aktuele gevallen in bredere kring besproken worden, vond ditmaal plaats te Tiel en wel op 2 november 1956. Aan deze vergadering was een excursie verbonden naar het zgn. Kom- grondengebied in verband met dc boerderij enbouw aldaar. Deze excursie stond onder leiding van ir. L. J. A. de Jonge. Bulletin Het Bulletin verscheen vier maal, nl. in maart, augustus en november (2 x) 1956. Onderwerpen waren o.m.: de zgn. Richtlijnen, de Boerderijen- dag van 18 mei 1956 in het Ned. Openluchtmuseum te Arnhem, diverse Excursies, de Westfriese stolp hoeve, de Jaarverslagen van dc onderscheidene provinciale commissies en de Notulen van de ver gadering van 2 november 1956 tc Tiel (zie hier boven). Richtlijnen Nog niet alle provinciale commissies hebben ge reageerd op de door de Centrale Commissie ge redigeerde vragenlijst, welker beantwoording moet dienen om te komen tot het opstellen van voor ieder aanvaardbare richtlijnen voor het heem schutwerk. Deze quaestie blijft bij voortduring de aandacht houden. Boerderijendagen Na het grote succes van de op 18 mei 1956 gehou den Boerderijendag werd de wenselijkheid ingezien op dit thema door te gaan, doch indien mogelijk op wat meer concrete wijze, opdat resultaten zich te eerder zouden kunnen aftekenen. In het kader van dit streven werden er voorbesprekingen gehouden op 26 oktober 1956 te Utrecht (Provinciehuis), op 21 november 1956 te Amsterdam (Rijksmuseum) en op 13 maart 1957 te Utrecht (Domhotcl). Op deze laatste vergadering werd een belangrijk prae- advies uitgebracht door Ir. G. J. A. Bouma. Er wordt getracht om tot een bevattelijke brochure over het onderwerp te komen. 63

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 23