drong aan op behoud, wegens de grote cultuurhis torische waarde van Beekestcin; tevens werd het spoedig treffen van voorzieningen urgent geacht. De Raad voteerde hierop een bedrag van f 25 000,—. Nu opnieuw de bedroevende huidige staat van het huis in de Raad ter sprake is gekomen, en op grond daarvan sloping wordt beoogd, moge wel in her innering worden gebracht, dat bij het treffen van de zg. voorlopige voorzieningen geen enkel beroep op de commissie van deskundigen is gedaan, het geen ons inziens te betreuren is, gezien de aan wezigheid van restauratie-experts in deze com missie. Dat op de restauratie-Beekestein in dit verslag zo uitvoerig wordt ingegaan heeft een bijzondere reden. Het gaat hier om een uniek complex van huis en park tezamen. Dat dit geen uitzonderlijke mening van de Bond Heemschut is moge blijken uit de adressen o.m. van de Bond v. Ned. Archi tecten, de Bond van Ned. Tuinarchitecten, de Kon. Ned. Oudheidkundige Bond, het Historisch Ge nootschap Midden-Kennemerland, die alle met ge lijke strekking reageerden. Men kan dit niet voor bijgaan met de afdoener, dat het hier slechts „pla tonische liefdesverklaringen" betreft. Reeds in juni 1954 is aan het College van B en W in Velzen be richt, dat het noch in het vermogen ligt van de Bond Heemschut om een voor uitvoering gereed liggende oplossing voor Beekcstein aan te bieden, noch tot zijn taak behoort zich te mengen in het werkterrein van regerende colleges. Wèl heeft ons bestuur zich bereid verklaard naar vermogen ter zijde te staan bij het zoeken naar een oplossing. Ons bestuur heeft daarbij geen twijfel laten bestaan aan zijn mening, dat de leidende kracht het Col lege van B en W moest zijn, omdat daar de niet onmogelijke taak ligt aan de toekomst van Beeke- stein vorm te geven, dit tot een goed einde te brengen en zo een kunstwerk van nationale bete kenis te redden. Immers bij dat College berust de macht en het gezag om de verschillende krachten te bundelen en gezamelijk op het doel te richten. Met waardering zij getuigd van de stemmen welke uit verschillende fracties in de Raad opgingen voor het behoud van Beekestein. Van deze plaats moge de hoop worden uitgespro ken, dat in de wachttijd van enkele maanden welke voor de definitieve sloping in acht wordt genomen, een bestemming voor Beekestein gevonden zal worden. Nu de nood het hoogst is wordt smartelijk uitgezien naar een redder voor dit laatste en unieke restant van het eens zo zegepralende Kennemerland. Eén vraag in deRaad gesteld geeft schrijnend weer waar het hier om gaat, deze luidt: „Wij houden fabrieksschoorstenen en steenmassa's over, maar zijn die het enig nodige? Natuurschoon Ten aanzien van het natuurschoon hadden Bato's Wijk in Oosterbeek, de vuilstorting te Oss, bomen tc Ermelo cn Kortenhoef, het streekplan Zuid- Kennemerland en de Bossche Broek onze aan dacht. Monumentenwet De Monumentenwet, welke op 27 sept. 1955 in 61 De slangenmuur van Bceke- stein Foto H. B E Warnaars

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 21