In overleg met de stichting „Menno van Coe- hoorn" werd het gemeentebestuur van Franeker be richt dat het maken van een tunnel door de wal niet geoorloofd is, zonder de toestemming van de Minister van O.K. en W. daar de wal op de voor lopige lijst van Monumenten van Geschiedenis en Kunst staat. Tegen het maken van de voorgestelde voetbrug had de stichting Menno van Coehoorn in beginsel bezwaar. Het was teleurstellend te moeten bemerken hoe weinig rekening was gehouden met de omgeving, toen in Oosthuizen de Kerkebrug werd gewijzigd. Door onze Bond is er op aangedrongen in de toe komst het advies van het bevoegde welstandstoe zicht in te winnen. In Amsterdam is het stadsbeeld zeer gunstig be ïnvloed door het grote aantal restauraties dat dank zij de activiteit en zorg van het gemeentelijk bureau voor de Monumentenzorg tot stand kwam. De verwachting dat deze zo noodzakelijke en te lang uitgestelde taak krachtig voortgezet zou worden, kreeg een domper door de bestedingsbeperking. Als de stopzetting van nieuwe restauraties niet spoedig wordt ingetrokken, zal een ernstige aan tasting van het stadsschoon, dat om gezondmaking smeekt en onophoudelijk gebeukt wordt door het verkeer, onvermijdelijk zijn. De plannen tot be houd van de Oude Turfmarkt en de verplaatsing van de Nederlandse Bank (wat ons betreft mag het hoofdgebouw een representatieve functie blijven vervullen) en uitbreiding van de gemeente univer siteit hebben in beginsel onze volle instemming. Voor de Stads- en dorpsgezichten in het algemeen begint het toe nemend aantal van televisie-hooi- harken op de daken bedenkelijke vormen aan' te nemen. Het is te >vensen dat de zo spitsvondige technici spoedig een oplossing vin den om ons van dit hinderlijke euvel te verlossen. 'Sittard. Iedere poging om de ver keerssituatie in Sittard te verbete ren in het gebied liggend tussen Begijnenhofwal, Haspelsweg, Brandstraat en Deken Thijssen- straat zou tot uitgangspunt moeten hebben: het behoud van de wallen en het bewaren van de stadskern. Het plan door ons lid, ,,de Stichting voor Heem schut en Heemkunde in het land van Sittert" naar voren gebracht, voorziet daarin in elk opzicht. Bij het gemeentebestuur is daarom aangedrongen dit plan als leiddraad te gebruiken bij de voorgenomen vernieuwingen. Restauraties Onder de talloze restauraties waarmede de Bond bemoeienis had in het verslagjaar waren die van de stal van het oude stadhouderlijke slot te Honse- laarsdijk, het Markiezenhof te Bergen op Zoom, de Moriaan te 's-Hertogenbosch, de boerderij Vrede rust te 's-Gravenhage, de panden Stadhuisplein 2 en 3 te Dordrecht, 't Hemel tsje te Leeuwarden, het Polderhuis te Heerhugowaard, de Doelen te Rijs wijk, enz. Een restauratie, welke ons reeds jarenlang bezig houdt is die van het historisch en landschappelijk zo belangrijke landgoed Beekestein te Velzen. Her haaldelijk, reeds van dec. 1952 af, dus vóórdat de Gemeente Velzen eigenaresse was, richtte onze Bond zich met adressen tot het Gemeentebestuur, aandringend op behoud van dit landgoed, dit te meer nu reeds 59 andere buitenplaatsen in de naaste omgeving aan sloping waren prijsgegeven. De Minister van O.K. en W. bleek, zelfs na het be treurenswaardige besluit om een sloopvergunning te verstrekken, op aandrang van de Bond Heem schut, alsnog bereid een subsidie in de restauratie te verstrekken van f 200 000,Een commissie van deskundigen, waarin de architect G. Royaards de Bond Heemschut vertegenwoordigde, adviseerde op verzoek het Gemeentebestuur van Velzen en 60 Verganend Beekestein Foto H. B. E. Warnaars

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 20