schoonheid er door getroffen moet worden. Het zou weinig minder dan vandalisme zijn, in dien dit markante bouwwerk, hetwelk een kern punt van Zwcelo is, zou moeten verdwijnen. Na restauratie zou de boerderij, welke inmiddels door de gemeente is aangekocht, zeer wel bestemd kunnen worden voor het onderbrengen van gemeentelijke diensten, met stallingruimte voor voertuigen. Wij vertrouwen, dat te elfder ure in deze zin een oplossing zal worden gevonden. DE ALGEMENE LEDENVERGADERING TE AMSTERDAM Een gezelschap van 53 personen had zich op zater dag 1 juni 1957 verzameld in de vergaderzaal op het Centraal Station; gezien de omstandigheid dat deze dag een van de eerste warme dagen van het jaar was betekende dit een goede opkomst. Het openingswoord van de voorzitter, het jaar verslag van de secretaris, benevens de jaarverslagen van de commissies, zijn in dit nummer opgenomen; naar aanleiding van het financiële verslag ontspint zich tenslotte een discussie tussen leden en bestuur of de contributie verhoogd moet worden. Het Be stuur meende niet staande de vergadering tot con tributie-verhoging over te kunnen gaan, daar dit punt niet op de agenda had gestaan en deelde mede dat het op de excursie in Maastricht op 6 septem ber met een voorstel ter zake zal komen. In de Verificatie Commissie werden de heren Van Tienhovcn en Westerman Holstijn gekozen. In het Algemene Bestuur werd de heer Fockema Andreae herkozen en mejuffrouw mr A. P. Schilt- huis, mevr. mr J. M. Stoffels-van Haaften en de heer Th. D. J. M. Koersen, allen leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, benoemd. In de rondvraag werd nog eens gepleit voor het behoud van Beekestein. Voorts werd nogmaals het probleem aan de orde gesteld, dat de laatste 35 jaar, welstandscommissies ten spijt, weinig verandering ten goede gekomen is in de architectuur ten plattelande. De fout zit echter niet bij de welstandscommissies, maar in het feit, dat B. W. de bevoegdheid hebben om in afwijking van het advies van de welstandscommissie een bouwvergunning te verlenen. De welstands commissies hebben geen juridische bevoegdheid. Dit is reeds enige malen in hoogste instantie uit gesproken: wanneer een commissie in beroep ging werd de bestuurlijke overheid steeds in het gelijk gesteld. De situatie is eigenlijk zo, dat ondeskun- digen ter wille van particuliere belangen het advies van de deskundigen in de wind kunnen slaan. Nadat nog enkele lopende kwesties een onderwerp van gesprek geweest waren, werd te 17.00 uur de zeer geanimeerde vergadering gesloten. ONDERGANG OF HERSTEL VAN DE BINNENSTEDEN Het actuele probleem ten aanzien van de stads kernen kan aan geen Nederlander met hart voor zijn steden voorbijgaan. Het gaat hier om het ver lies of het behoud van de prachtige kernen onzer steden. Een lijdzame houding, dus niets doen. betekent ondergang. Aktief optreden kan be tekenen slopen, breken en dempen, dus eveneens ondergang van de historisch gegroeide, zo schone stadskernen, maar het kan ook betekenen gezond maken, de binnensteden weer bewoonbaar maken, tot centrum van wonen, winkelen en cultureel leven. Dit onderwerp is scherp en indringend behandeld in het boek, dat het lot der oude binnensteden onder de loupe heeft genomen, onder de titel „Alarm in' Amsterdam" onder redaktie van Geurt Brinkgreve, uitgegeven door Elsevier. Ditzelfde zo brandende vraagstuk van de dag is nu ook in beeld gebracht op een filmstrook ,,De Amsterdamse Binnenstad ondergang of her stel". Deze filmstrook bestaat uit twee delen, kost f 14,en werd uitgebracht door het Licht beelden Instituut, Herengracht 284, te Amster dam. De samenstelling is van Geurt Brinkgreve, de foto's zijn grotendeels van de fotograaf Zilver Rupe. De moeilijkheid van de stad Amsterdam, om aan de moderne eisen van wonen, handel, industrie en verkeer te voldoen en toch haar speci fieke karakter te behouden, wordt kernachtig en boeiend aan de orde gesteld. Voor Heemschutleden, die meer willen doen dan lijdzaam afwachten is hier een middel met deze filmstrook in eigen kennissenkring de aandacht op het probleem te vestigen en medestanders te winnen voor ons streven. Met meer en overtuigde leden kunnen wij meer doen! 54

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 14