Wanneer monumentenzorg als een soort luxe wordt beschouwd, die men zich ontzeggen moet, telkens als er een verflauwing in de welvaart op treedt dan veroorzaakt dit onzekerheid, een crisis, en is het verval van het karakter en de schoonheid onvermijdelijk. Nodig is een stevige financiële grondslag, die zekerheid biedt, en die doorwerken op lange termijn mogelijk maakt. Blijkens het antwoord van dit Gemeentebestuur heeft men hier een stedelijke overheid die open oog heeft voor dit aspect van haar taak, die ook wil, maar die belemmerd wordt door de huidige geïsoleerde ligging en beperkte welvaartsbronnen. Dit is van tijdelijke aard, daarom is het zo nodig, dat de hogere overheden dit, met een ferme blik in de toekomst, inzien en nu de helpende hand bieden. Wij zijn overtuigd indien dit gebeurt, dat ook het lif-lafgedoe van ontsierende reclames gemakke lijker, zo niet vanzelfsprekender beteugeld kan worden. Het zou het Gemeentebestuur een krach tige en bewuste steun in de rug geven. Als er één kleine stad in Nederland is, die daar, krachtens zijn roemrijk verleden, monumentale schoonheid en rampzalige slagen van het lot, recht op heeft, is het wel Qeriksee. A. G. M. 'Boost DE SCHOONHEID VAN ZWEELO BEDREIGD Heemschut heeft alle reden om bij voortduring alarm te slaan en zich te weer te stellen tegen de steeds voortgaande bedreiging van onvervangbare schoonheden in ons land. Het zich telkens opnieuw manifesterend gebrek aan gevoel en begrip voor waardevolle archi tectonische, cultuurhistorische en landschappelijke monumenten, die bepalend zijn voor het stads en dorpskarakter en het landelijk aspect, is verontrustend en ont moedigend. Zo bereikt ons thans het bericht, dat een bijzonder fraai exemplaar van een 17de-eeuwse Drentse boerderij in het hart van Zweelo, tegenoVer het onbenullige en vol maakt detonerende nieuwe raad huis, zal worden afgebroken om plaats te maken voor een moderne „villa met siertuin". Deze machtige boerderij, omringd door een aantal zware linden en gelegen aan een ruime weide, waarop in april en augustus de veemarkt wordt gehouden, vormt met haar omgeving een zo im ponerend en harmonisch complex, dat een ieder met gevoel voor 53 Bedreigde boerderij Zweeloo Gedeelte achterzijde boerderij Zweeloo Foto's A. G. M. Boost

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 13