aldus de Minister, indien langs de stadszijde van het verder zuidoostwaarts gelegen gedeelte van de Verlengde Odastraat bebouwing zou worden toe gelaten. Zulks echter behoeft vooralsnog niet te worden verwacht, schrijft de Minister. Als men weet dat er reeds allerlei tekeningen voor het plaatsen van grote flats in deze ruimte bestonden kan men zich de vrees van onze vrienden in Sittard goed indenken. Er blijft daarom reden om waak zaam en argwanend te blijven ten opzichte van dat woordje „vooralsnog". Wij kennen immers het monster dat met kleine hapjes wil bereiken wat hem met één grote niet gelukt. Het jubilerende Wijnhuisfonds Op de feestelijke jaarvergadering van het Wijn huisfonds te Zutphen bracht namens de Bond Heemschut ons bestuurslid de heer J. R. Koning hulde aan de zo succesvol werkende 30-jarige stichting. Hij kon, ter vervanging van een minder passende lamp in het herstelde poortje onder de Drogenapstoren, een fraaie lantaarn in het voor uitzicht stellen. Schilderachtig Kortenhoef Oud Kortenhoef heeft door verlies aan bomen (in oorlogstijd uit noodzaak en daarna wegens wcgverbreding) ingeboet aan schoonheid. Hoewel onmiddellijke vervanging daarvan voor de hand had gelegen, blijkt nu het voornemen te bestaan tot verdere ontluistering, wegens betere straat verlichting en verkeersverbetering. Rustige be schouwing leert, dat noch betere straatverlichting, noch verkeersverbetering door de bomen in de weg gestaan wordt. Daarom zijn deze argumenten bevreemdend. Bovendien verklaarde ons een deskundige, dat de bomen er nog rustig een 40 jaren kunnen staan. Terecht heeft een aantal ingezete nen zich in een adres tot de Raad der gemeente Kortenhoef gewend om het besluit tot rooien dei- bomen te herroepen en hebben zij aangedrongen op het planten van bomen daar waar zij eerder vielen. Molens in Noordholland geïnventariseerd Het provinciale bestuur van Noordholland heeft de inventarisatie van de molens in zijn provincie ter hand genomen, in samenwerking met de ver eniging De Hollandse Molen en met de Zaanse Molen. Het betreft een aantal van 80 polder molens en 42 industriemolens, in totaal 122 exemplaren. Een daad van betekenis, welke wij zeer waarderen. Moge deze inventarisatie tot een publicatie leiden, die ongetwijfeld door velen met belangstelling zal worden tegemoet gezien. Belang van plaatselijke commissies Meermalen is door onze Bond gewezen op de betekenis van plaatselijke commissies, niet groot genoeg kan dat aantal commissies zijn dat een beperkt gebied tot haar werkterrein neemt en daar de heemschutgedachte verwezenlijkt naar beste vermogen. Ditmaal mogen wij als voorbeeld voor zo'n werkwijze noemen de Commissie voor Landelijk Schoon uit het Historisch Genootschap „Oud West-Friesland", die met bescheiden midde len en grote toewijding haar taak verricht. Aan een molen te Hoogwoud konden wieken worden aangebracht, herstellingen werden voorbereid aan een stolpboerderij te Wognum, een kleine watermolen, staande aan het Weeltje te Hoorn werd onder auspiciën van Oud-Hoorn vernieuwd, de restauratie van een epitaaf in de Nederlandse Hervormde Kerk te Spanbroek werd ter hand genomen, het foto-archief werd uitgebreid. In het licht van de grote restauraties gezien, mogen dit bescheiden resultaten zijn, maar zij zijn uitermate nuttig, houden de heemschutgedachte levend en sporen aan tot meer soortgelijke werkzaamheden. Wij brengen daarom de Commissie hulde en wen sen haar grote uitbreiding van haar invloed toe. Noodkreet uit £ieriksee Het gemeentebestuur van Zieriksee reagerend op het schrijven van ons bestuur van 28 nov. 1956 en ons artikel in Heemschut van december 1956, wijst er op, hoe ontstellend de wonden zijn, die de rampnacht van 1953 aan zijn stad heeft toe gebracht. Met energie is het herstel ter hand ge nomen. In de afgelopen vijfjaren is van gemeente wege voor niet minder dan f 4.500.000,aan kapitaalswerken uitgevoerd. Een aanzienlijk deel daarvan is gestoken in de restauratie van monu menten: het stadhuis, de Gasthuiskerk, de Beurs, het Tempelierenhuis, enz. Intussen, zeggen B. en W., is de toestand zeer ernstig: talrijke oude .wo ningen en pakhuizen verkeren in een zorgwekken de toestand en zullen moeten worden gesloopt, indien geen financiële hulp komt opdagen. De stadspoorten behoeven dringend restauratie, even als het laatst overgebleven gedeelte van de oude stadsmuren. De plannen tot herstel zijn er, de financiën evenwel ontbreken. Laat deze noodkreet niet aan dovemansoren ge zegd zijn. Zoals wij schreven, is Zieriksee een der sfeerrijkste der kleine steden, welke Nederland kent. Krachtig herstel en gezondmaking van deze stijlvolle, maar pijnlijk getroffen, kleine stad zou haar als een juweel onder de Nederlandse steden kunnen doen oprijzen en nieuwe stimulansen kunnen geven. 52

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 12