de woonruimte! De bedoeling is het pand nog enige tijd als opslagplaats te handhaven, en zo nodig tot sloping over te gaan. Uitstel van executie. De Raad ging hiermede akkoord. En nu maar waakzaam afwachten. Demping in Kockengen (Utr.) Toen de Raad der gemeente Kockengen in 1955 een bedrag van f 15.000 voteerde voor een vóór- onderzoek naar de mogelijkheden van demping van de Bijlevcld aldaar, verwekte dit verwondering. Dit vooronderzoek betrof een plan tot bodem onderzoek, riolerings- en zuiveringsinstallatie en een plan tot demping. Uitvoering van die plannen zou f 350.000 kosten. Argument was: een gewenste vcrkeersverbetering. Daar dit gepaard zou gaan met groot verlies van de karakteristiek en aan trekkelijkheid van het dorp zonder dat vast stond dat in het verkeersbelang niet op andere wijze ware te voorzien verzocht ons Bestuur aan G.S. van Utrecht deze uitgave van f 15.000 niet goed te keuren. Thans berichten G.S. dat zij hun goedkeuring aan de betreffende begrotingswijziging niet heb ben gehecht. Gestreefd zal worden naar een op lossing, waarbij met tegemoetkoming aan de eisen van het verkeer, wordt volstaan met een demping van de Bijleveld alleen in het midden van de dorpskom. Naar Heemschuts oordeel is een oplossing met behoud van de Bijleveld mogelijk, indien het vol gende zou gebeuren: 1. een geringe versmalling van het water en het aanbrengen van kademuren, waardoor deze vaart eenzelfde karakter zou krijgen als het water in het dorp Kamerik. 2. het vervangen van twee bestaande ophaal bruggen door vaste bruggen. 3. het gedeeltelijk overkluizen van het water tussen Nieuwpoort en Klooster, d.i. ter plaatse waar een aardige poort toegang geeft tot het kerkplein. 4. het vaststellen van nieuwe rooilijnen voor de bebouwing langs de Bijleveld, althans voor zover deze bebouwing is gelegen aan de dorpszijde. 5. het slopen van enkele, niet karakteristieke woningen aan de dorpszijde. Boerderij Vrederust De boerderij „Vrederust" zal, aldus B W van 's-Gravenhagc toch gesloopt worden. De zes oudheidkundige verenigingen w.o. de Bond Heem schut, die een adres richtten tot het college werden niet ontvankelijk verklaard. Als overweging werd o.m. vermeld, dat desgevraagd het Rijksbureau voor de Monumentenzorg en de Gem. Monumen tencommissie geen voldoende redenen zagen voor een onvoorwaardelijk betoog voor het behoud. V. O.C.pakhuis voor hedendaags gebruik geschikt gemaakt De Bewindhebbers van de Verenigde Oost- in dische Compagnie lieten in 1605-06 bouwen, met geleend geld van de burgemeester van Hoorn „tegens de penning sesthien" (6,25), een pakhuis. De bedoeling was, het 32 voeten breed en 180 voeten lang te doen zijn, het werd tenslotte 20 voeten korter. De koopmansgoederen, hier door de V.O.C. opgeslagen, werden hier ook gewogen, waarvan aan de stad accijns werd betaald. In de Franse tijd kwam het pakhuis in handen van de stad. Later een deel in rijksbezit. Dit laatste deel werd in 1940 gerestaureerd. Thans is de rest van het complex aan de Pakhuisstraat gesloopt en met gewijzigde indeling herbouwd met behoud van de gevels. Hierin zijn ondergebracht het geweste lijk Arbeidsbureau en de Rijkstuinbouw-voor- 50 Pakhuisstraatbrug en V O C. pakhuis. Onder de boompjes in Hoorn

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 10