huizen langs het Kerkhof zou met alleen zeer kostbaar zijn geweest, maar het uit eindelijk resultaat zou uit practische overwegingen niet bevredigend zijn geworden voor de over- zichtelijkheid van de Secretarie, die daarin ge huisvest zou moeten worden: er waren te veel niveau-verschillen, die trapjes met zich mee brachten, er waren te veel ongelijksoortige ramen en te veel bochten in de vereiste corridors, om te kunnen spreken van een uitermate efficiënt plan voor een Secretarie. Vandaar, dat, na beoordeling der eerst ontworpen schetsplannen, waarbij deze huizen behouden zouden blijven, besloten werd tot het maken van een nieuw plan voor de Secretarie, waarbij geen rekening behoefde te worden gehouden met de bestaande huizen. Deze werden, met behoud van het bekoorlijke koopmanshuisje aan het Kerk- steegje No. 2, alle gesloopt. Dit ene pand kon zonder bezwaar opgenomen worden in het op nieuw vervaardigde ontwerp voor de Secretarie. Bij dit plan werd de bestaande rooilijn langs het Kerkhof nauwgezet aangehouden. De gevel van de straks te bouwen Secretarie zal een eenvoud en geleding in traveeen vertonen, die de herinne ring aan de verdwenen panden wakker wil houden. De ontwerpers van dit Secretariegebouw hopen, dat het zich zeer op de achtergrond zal houden, niet alleen door zijn reeds terugwijkende en flauw gebogen rooilijn, maar vooral door zijn een voud en stilheid, opdat èn het monumentale deel van het Stadhuis èn de Walburgskerk zoveel mogelijk tot hun recht zullen komen. Jhr mr C. C. de Jonge DE BURGERZAAL VAN HET STADHUIS De achterzijde van het onlangs gerestaureerde stadhuis, de noordelijke vleugel ervan, wordt ge vormd door de hal die, ruw 30 bij 10 meter groot, in 1450 tot 1452 is gebouwd als vleeshal, die in latere tijden diende als schepenbank, en tot 1886 als gerechtsgebouw, in welk jaar Arrondissements Rechtsbank en Kantongerecht hun nieuwe be huizing voltooid zagen. Toen in 1897 een diep gaande restauratie geëindigd was, werd de hal bestemd tot botermarkt (heette toen ook wel Boterhal) en opslagplaats en in 1950 besloot de Gemeenteraad tot de bestemming burgerzaal. De restauratie werd voorgestaan door Jhr Mr Victor de Stuers. Op 29 oktober 1894 verwierp de raad met 7 tegen 6 stemmen een voorstel van burge meester en wethouders tot afbreken van de oude hal en het weder opbouwen van een nieuwe boter markt. Na veel heen en weer praten viel het be sluit tot restauratie onder architectuur van Joseph Th. J. Guypers (zijn vader was te bezet) op 18 mei 1896. Er is reden te over zich te verheugen over dit raads besluit; en zo men tegen de wijze van restaureren uit die dagen thans al bezwaar maakt, laat ons met vergeten, dat met die restauratic de hal voor ons en onze nakomelingschap gered is. Gelukkig kreeg de schrijver van een ingezonden stuk (Zut- phensche courant 4 April 1895) zijn zin niet, toen hij schamper opmerkte, hoe een „paar invloedrijke leken, daartoe opgewarmd door Mr Victor de 44 Interieur stadhuis Foto geijlemaker

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 20