A. M. de Rouville de Meux DE RESTAURATIE VAN HET STADHUIS Het Stadhuis van Zutphen vormt een conglo meraat van gebouwen en huizen uit zeer uiteen lopende perioden. Uit archieven is weinig positiefs aangaande deze panden naar voren gekomen, met uitzondering van de geschiedenis van de z.g. Botcrhal. Betrouwbare afbeeldingen dier huizen bestaan, voor zover mij bekend niet. Het oudste gebouw was daar de Boterhal, gelegen op de hoek van de Lange Hofstraat en het Kerk- stccgje, een gebouw, uit het laatst van de 15de eeuw, dat in los verband stond tot die panden, die later verenigd zijn tot het oude Stadhuis. Daar aan grenzend waren twee huizen gelegen aan de Lange Hofstraat, die elk voor zich een afzonder lijke woning vormden. Hieraan is in het begin van de 18de eeuw toege voegd, althans door verbouwing tot stand ge komen, het barokke gebouw, dat de ingangspartij vormt tot het Stadhuis. Onderlinge samenhang dezer huizen bleek uit niets: de vloeren der verdiepingen lagen op ver- schdlcndc hoogten en zelfs binnen de omtrek- muren van één pand kon men aanzienlijke hoogte verschillen tussen de kamers onderling waarnemen. De inwendige verbouwingen, die in verschillende eeuwen zijn uitgevoerd, zijn meestal van min of meer decoratieve aard geweest; ik denk hierbij aan de Louis XVI schoorsteenmantel en betimmering, die tot voor enkele jaren nog aanwezig wa len in de kamer op de begane grond, links van de hoofdingang, contrasterend met het in diezelfde kamer thans nog aanwezige rijke barokke stuc- plafond. Uitwendig heeft men cr naar gestreefd om de afzonderlijke huizen tot een geheel te maken door de ramen gelijkmatig verdeeld en gelijkvormig aan te brengen onder een kroonlijst met, in hout gesneden, leeuwekoppen versierd. Boven deze kroonlijst echter verrieden de afzonderlijke daken met hun zakgotcn, hoe de toestand aanvankelijk zo ongeveer geweest moet zijn, daargelaten, dat de oorspronkelijke verdeling en vormgeving der ra men onbekend is gebleven, behoudens een vage aanduiding op een lithografie uit het midden van dc vorige eeuw, die m.i. met zeer betrouwbaar is. Op 's-Gravenhof, dus afgewend van het stads centrum, maakte men de hoofdingang, die zich aldus keerde naar de oude stadskern, waar eens het kasteel der graven van Zutphen gestaan heeft en zich vanouds de Grote Kerk bevond. Aan de noordzijde van de Walburgkcrk, langs het Kerkhof aldaar, stond een rij van gepleisterde burgerhuizen, men zou haast zeggen stil en gerc- 42 Voorgevel stadhuis na icslauratic Foto ^eijlemakcr

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 18