De tegenwoordige R.K. kerk is de oude parochie kerk van de Nieuwstad, in haar kern daterend uit de tweede helft van de 13de eeuw, later verbouwd tot eenvoudige, drieschepige hallenkerk, met een even eenvoudige, maar hoge en slanke toren. Inwendig heeft de kerk niet veel dat vermeldens waard is; gelukkig heeft men de smakeloze, bonte beschildering uit de vorige eeuw sinds kort ver vangen door rustige tinten, hetgeen aan het inte rieur zeer ten goede komt. Van de openbare gebouwen verdient behalve het gerestaureerde Stadhuis met burgerzaal, dat afzonderlijk besproken wordt het Wijnhuis vermelding, of juister gezegd de Wijnhuistoren, de fraaie carillontoren in Renaissancevormen, met monumentale trapopgangen naar het hoge bor des, waaronder zich de oude stadwaag bevindt. De toren is als bekroning van het omstreeks 1620 verrezen nieuwe Wijnhuis gebouwd door de stads- metselaar" Emond Hellenraet, architect van niet geringe verdienste, afkomstig uit Düren in Kleef- land en te Zutphen werkzaam van 1620 tot kort na 1660. Het bedoelde Wijnhuis, door Hellenraet voltooid, bestaat niet meer; het was al in de 19de eeuw grotendeels herbouwd, zij het in de oude vormen, en nadat het in 1945 bij de bevrijding van de stad met de inventaris van het daarin gevestigde stedelijk museum verbrand was, is het onlangs door een geheel nieuw gebouw in bij de toren aansluitende stijl vervangen. Het is opvallend, dat onder de bewaard gebleven oude gevels er verscheidene zijn, die dateren uit de pe riode van Hellenraets werk zaamheid te Zutphen; ik noem slechts Groenmarkt 5-7-9, Lange Hofstraat 3 en de Ruiterkortegaard, waar bij zich het helaas verdwenen prachtige huis van 1625 in de Waterstraat aansluit. Aan gezien wij weten, dat Hellen raet ook particuliere huizen heeft ontworpen en gebouwd, is het aantrekkelijk hierin zijn hand te zien, temeer omdat zijn sier lijke zandstenen hoekvullingen aan de trapgevels overal te herkennen zijn. Het steenhouwersvak zijn eigenlijke werk heeft hij blijkbaar tot in de perfectie beheerst. Van de gevels uit geheel andere bouwtijd mogen nog genoemd worden het Bolwerck van 1549, aantrekkelijk niet in de laatste plaats door zijn interieur en zijn omgeving (de stille, ingesloten tuin met stadsmuur en Drogenapstoren als achter grond!), de merkwaardige gevel Houtmarkt 73 met de kroonlijst aan de straatzijde, behoudens latere wijzigingen stellig ook nog in de 16de eeuw te dateren, de ietwat overladen trapgevel van Houtmarkt 70 uit 1615, de gevels in de zg. Gelders- Overijselse stijl met in- en uitgezwenkte zijden, te vinden in Sprongstraat, Barlheze, Nieuwstad en Laarstraat, en de monumentale, omstreeks 1730 in Lodewijk-XIV-stijl verbouwde huizen op 's-Gravenhof en in de Halterstraat, beide ook met bezienswaardig interieur. Het merkwaardige arkelhuisje van c. 1665 aan de Berkel op het Rij kenhagen, een van de troetelkinderen van het Wijnhuisfonds, dat al over vele van de genoemde gevels zijn zorgen heeft uitgestrekt, dient hier niet te worden vergeten. Er is veel goeds verricht op het gebied van monu mentenrestauratie in Zutphen. Veel blijft er ook nog te doen, waarvan men vurig mag hopen, dat het tot stand komt. De stad is het waard. 39 Vcslingtorenljc Armcnhagc 4 Foto ^ëijlemakef

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 15