BOEKBESPREKING 31 plaatsen zijn nog waardevolle oude gebouwen te vinden, die misschien niet in prima staat verkeren en misschien ook wel wat zijn verknoeid: zij wach ten met ongeduld op de onderneming, die de fantasie weet op te brengen om hen van kwijnende muurbloempjes tot fleurige attracties om te toveren. HET BOSSCHE BROEK De Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid bericht ons, ook van oordeel te zijn, dat het Bossche Broek zowel uit historisch als uit stede bouwkundig oogpunt van zeer grote betekenis is en een bijzonder element vormt aan de zuidzijde van de stad 's-Hertogenbosch. Het gezicht op de stad vanuit het Broek en van af Vught, noemt de IVlinister van een uitzonderlijke schoonheid. Naar hem is gebleken is is ook de vaste commissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan ten volle overtuigd van de specifieke betekenis van bedoeld gebied. Desniettemin is zij na ampel beraad tot de conclusie gekomen, dat met de stichting van het „Cultureel Centrum" ter plaatse niet een zodanige aantasting van nationale belangen in het geding is, dat een voorstel, strek kende tot het maken van bezwaar, gerechtvaardigd zou zijn. Bij het bepalen van dit standpunt heeft de commissie mede in aanmerking genomen, dat bij de stichting van het „Cultureel Centrum" de aantasting van de landschappelijke, de recrea tieve en de landbouwkundige belangen van dit gebied „Het Bossche Broek" tot de kleinst moge lijke proporties wordt beperkt. Met het standpunt van de Vaste Commissie kan de Minister zich verenigen. Wij menen dit besluit van de Minister te moeten betreuren en verwijzen o.m. naar het artikel dat in april 1956 van de hand van dr R. van Luttervelt verscheen. VAN HAVARD TOT SITWELL II Aan de samenvatting van de heer Boonenburg zou ik willen toevoegen: 1911 S. S. Abrahamson, „Holland and our Friends the Dutch", Meulenhoff Co, Amsterdam. Vijfjaren herinneringen door een correspondent van de New York Herald bijeengebracht en ge ïllustreerd. 1932 Karl Capek „Obrazky z Hola.nd.ska" (Ned. schetsen) Geestige kijk op land en volk, met tekeningen van de schrijver. 1937 Diverse Franse schrijvers „La Hollande par les Fran- gais". o.m. G. Duhamel, H. Lapaire, A. de Cha- teaubriant, Léon Daudet e.a. bijeengebracht door M. J. Premsela. J. M. Meulenhoff, Amster dam. 1951 Pierre Leprohon „La Hollande". Platenboek met uitgebreide tekst, ingeleid door André Siegfried van de Académie francaise. Les documents d'art, Monaco. '955 André Maurois HollandeEen voortreffelijke schets rijk geïllustreerd met foto's door Gerald Maurois in „Les Albums des Guides Bleus" door Librairie Hachette. 1955 Gérard de Nerval (1808-1855) „Les fêtes de Hol lande" Luchtige aantekeningen uit 1844, toe gelicht door prof. mr H. de la Fontaine Verwey. Joh. Enschedé Zonen, Haarlem. Niet in de handel. T. K. Atlas der Natuurreservaten, samengesteld door de internationale Unie voor Natuurbescherming, inge leid door Prof. Roger Heim. 224 pag., kaarten, tabel len en talrijke buitentekst-illustraties. Elsevier, Amsterdam-Brussel 1956. f 22,50 geb. Op meer dan lofwaardige wijze vraagt de Internatio nale Unie voor Natuurbescherming met deze uitgave de aandacht voor haar zegenrijke werk. De inhoud valt uiteen in een tweetal delen; het eerste omvat een overzicht van de betekenis der natuurreservaten uit wetenschappelijk, economisch en stedebouwkundig oogpunt, alsmede van de ontwikkeling der interna tionale natuurbescherming. Het tweede deel vormt dan de eigenlijke atlas; waarin aan de hand van zwart-wit kaartjes en beschrijvingen een beeld wordt gegeven van hetgeen tot nog toe is bereikt. De talrijke foto-pagina's die de tekst begeleiden, vertegenwoordigen op zich zelf zo'n grote schoonheid, dat deze het boek reeds tot een benijdenswaardig bezit maken. Een interessant artikel over de walvisvangst, alsmede een huiveringwekkende lijst van in historische tijd uitgestorven (meestal uitgeroeide!) en verdwijnende diersoorten, die niet eens volledig is, besluiten de uitgave. Wij hopen van harte dat van deze waardevolle docu mentatie die ook in buitenlandse edities zal verschij nen, een sterke propagandistische werking voor de natuurbescherming zal uitgaan. Dr. P. J. Kostelijk en B. de Koek, Marken; (64 pag., vele illustraties), Amsterdam, De Bezige Bij, 1955. Dit boekje vormt een zeer zeker geslaagde poging, vast te leggen in woord en beeld wat er van de cultuur van het eiland Marken nog over is. De nadruk valt daarbij op de vele illustraties, die een beeld geven van de bouwtrant, het huisraad, borduurwerk, klederdrachten, stoffen enz. Een vrij beknopte heldere tekst geeft een overzicht van de geschiedenis, alsmede enkele aanwijzingen omtrent de genese van de klederdracht. Het boek

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 23