wegen en de wijze waarop deze zijn beplant. De grote openheid van deze landschappen die een indruk van verlatenheid zou kunnen geven, wordt veelal getemperd door de zware beplantingen, welke langs wegen, rond boerderijen en dorpen zijn aangebracht. Zo danken bv. onze oude droog makerijen hun schoonheid aan de hoogopgaande beplantingen langs de wegen, waardoor de recht hoekige kavelstructuur wordt geaccentueerd en de verlatenheid van het landschap wordt verbro ken. Het Friese landschap dankt zijn bekoring mede aan de zware beplantingen langs de wegen. In onze nieuwe Zuiderzeepolders zal de schoon- 2 heid van het toekomstige landschap in sterke mate afhankelijk zijn van de wijze waarop daarin de wegen worden getraceerd en beplant. Het is daarom van zeer veel belang, dat bij het ont werpen van nieuwe wegen zeer veel aandacht aan de esthetische zijde wordt besteed. Dit klemt te meer nu statistici hebben berekend, dat het ver keer in 1970 ongeveer maal zo druk zal zijn als in 1950. Wanneer men de eis stelt - en deze eis moet op economische gronden worden gesteld - dat ons wegennet ook in de toekomst aan de eisen van het verkeer zal voldoen dan is het noodzake lijk dit wegennet belangrijk te verbeteren en uit te breiden. Wanneer men bedenkt dat een twee- 3 strooksweg met een verharding van 6 a 7 m breedte en met vrijliggende rijwielpaden reeds overbelast geraakt bij een etmaalverkeer van 5000 a 6000 auto's en aanneemt, dat de verkeerstoename op alle wegen in gelijke mate zal plaats vinden, dan zullen in 1970 alle tweestrookswegen, die in 1950 een verkeersdichtheid hadden van 1700 auto's per etmaal, overbelast zijn. In 1950 bedroeg de totale lengte van de wegen van het Rijkswegen plan, die meer dan 1700 auto's per etmaal ver- 20 Afb 2. EemnesHoevelaken Brug in vloeiende lijn van de wegkant opgenomen. Afb 3 Strakke lijn van oprit, gebroken door beplanting (rechts). Afb 4 Rondweg Utrecht, fraaie wegbeplanting Afb 5. UtrechtViancn Fraaie wegbeplanting in open land schap De boomgroep in het verlengde van de weg accentueert reeds van verre de bocht Afb 6 UtrechtDe Bilt Fraaie, in het landschap passende, beplanting Afb 7 HoornAfsluitdijk Fraaie beplanting in open landschap Afb. 8 HoornAfsluitdijk Fraaie beplanting in open land schap. Afb 9 Noordelijke toegang naar brug te Vianen Technisch en esthetisch onjuiste oplossing Het wegbeeld is rommelig en past niet in een autosnelweg. 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 12