Prof. ir. T. H. van Wisselingh DE ESTHETISCHE VERZORGING VAN ONZE WEGEN Nederland heeft het twijfelachtige genoegen het dichtst bevolkte land van Europa te zijn en nog steeds moet rekening worden gehouden met een sterk toenemende bevolking. Dit heeft tot gevolg, dat steeds meer van de nog over gebleven natuur- ruimten in beslag zullen worden genomen door stadsuitbreidingen, fabrieksterreinen, wegen en kanalen, c.d. Daarbij komt, dat de zg. woeste gronden, waarvoor het in cultuur brengen vroeger niet lonend was, thans ten gevolge van de mo derne bewerkings-, bemestings-, be- en ontwatc- rings-methoden wel voor landbouwdoeleinden kunnen worden benut. Op grond hiervan is te verwachten, dat de opper vlakte van de open ruimten (natuurlijke en cul tuurlandschappen) zal verkleinen, en dat in de eerste plaats een aanslag zal worden gedaan op de reeds zeer geringe oppervlakte aan natuurlijke landschappen. Van de laatste zullen op den duur alleen die behouden blijven, welke voor andere doeleinden geheel ongeschikt zijn, en die, welke uit natuurwetenschappelijk oogpunt of voor recrc- atiedoeleinden niet kunnen worden gemist. Het is daarom van het uiterste belang de reste rende open ruimten zodanig in te richten en aan te kleden, dat zij de naam landschap blijven ver dienen. Het uiterlijk aanzien van een groot ge deelte van de thans nog aanwezige open ruimten in ons land is in sterke mate beïnvloed door het ingrijpen van de mens, en dit ingrijpen heeft in het verleden vaak geleid tot het ontstaan van zeer fraaie cultuurlandschappen. Vooral in gebieden, waar van nature weinig opgaande beplanting voorkwam, zoals in ons polderlandschap, wordt het uiterlijke aanzien van het landschap vaak in sterke mate beheerst door de daarin aangelegde T TV* 19 Afb. 1. N LcleArnhem.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 11