m KVAi rikaanse) humor. Van Loon schrijft aan zijn op drachtgevers: „If the est. public should like it sufficiently well to drop everything in hand and make straightway for the terrestrial Paradise I describe, so much the better for you ,but if it pro- ves a flop, then you merely say, „Oh, well, just an- other one of those little Van Loon books and you know what we think about them1" 1936. Sydney A. Clark: „Holland on 10". London; Ivor Nicholson and Watson. Een boekje in de „Ten Pound Series" met aardige tekeningetjes. De schrijver klaagt over het „dure" Holland en geeft drie adviezen: (1) Let your Hol land life be a short and a merry one. (2) Go Dutch in the matter of transportation. (3) Remind your- self that Holland is one of the super-cleanly coun- tries of the world. Omschrijvingen van ons land: this glory- land of flowers and windmills and Rembrandt. en that unique and colourful country stolen from the sea!" 1938. Hendrik de Leeuw: Crossroads of the fuider- fee"Philadelphia, New York, London, Toronto; J. B. Lippincott Company. Uit het voorwoord: „Comparatively very little has been written in the way of general travel literature of this interesting speek on Europe's map. Is it not true that often the greatest values come in small packages? Well, that applies so emi- nently to the Netherlands too'" Heel vlot en aar dig geschreven. db 1950. Sacheverell Sitwell: „The Netherlands" (A Study of some aspects of Art, Costume and Social Life). London, New York, Toronto, Sydney; B. T. Bastford Ltd. Sitwell heeft wel een zeer persoonlijke kijk op ons land en met iedereen zal het overal met hem eens zijn. De keuze der onderwerpen is nogal wil lekeurig. Er komen onnauwkeurig heden voor in de tekst. Het boek is rijk geïllustreerd en laat zich verder prettig lezen. Wanneer men zich een beeld wil vormen van de wijze, waarop buiten landers ons land zien, dan zal men goed doen een aantal van de bovenvermelde boeken te bestuderen. Dit kan om verschillende redenen nuttig zijn. Het kan n.1. van direct practisch belang zijn voor het vreemdelingenverkeer. Ook kunnen „Heemschutters" hun eigen visie nog eens toetsen aan die van anderen. En men krijgt een beeld van de veranderingen, die zich enerzijds in ons land hebben voltrokken, en die anderzijds 14 Franeker, Friesland (cuivedgablesdaled 1673) (illustratie uit Sydney R Joncs „Old Houscs m Holland) Hindeloopen Room at the Fnsian Museum, Lceuwaiden* (illustratie uit Sydney R Jones „Old Houses in Holland).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 22