Eigenlijk een uitgewerkt logboek van ,,a Norfolk wherry, fittcd as a yacht". Doughty haalt „quaint old Thomas Fullcr" aan, die zei: „If you will sec much in little, travel the Low Countries; Holland is all Europe in an Amsterdam print, tor Minerva Mars and Mercury, learning, war and traffic". In 1890 kon Doughty nog schrijven: „Women wear white caps all over the Nethedands; only the shapes vary infinitcly". 1900. Frangois Bernard e.a.: La Hollande géogra- phiqueethnologique, politique et administrative, etc.". Paris; Librairie Larousse. Een verzameling artikelen van erschillende schrijvers over de meest uiteenlopende onderwer pen betreffende Nederland. Bij het doorbladeren van dit boek valt het op hoeveel interessants en aardigs er in de laatste vijftig jaar verdwenen is. 1904. David S. Meidrum: Holland and the Hollan ders". New York; Dodd, Mcad and Company. Dit bock, hoewel in een aantrekkelijk gewaad ge stoken en verlucht met reproducties van Neder landse schilderijen, handelt niet alleen over land schap en stedenschoon en toerisme, doch geeft ook bijzonderheden over bestuur, onderwijs, handel, landbouw etc. Een goed geschreven overzicht van de verschil lende aspecten van ons land na de eerste wereld oorlog, verlucht met foto's. 1926. Marjorie Bowen: „De Nederlanden" (gezien door de ogen cencr Engelsche). Twee delen. 's-Gravenhage, D. A. Daamen. De in dit boek vervatte causerieën over de onder scheidene provinciën zijn vrijwel uitsluitend his torisch georiënteerd. 1928. Marjorie Bowen: „Holland", being a general survey of the Netherlands commonly called Hol land. London, Bombay, Sydney; George G. Harrap and Go. Ltd. Dit is een boekje in ,,Thc Kitbag Travel Books" serie, waarin de schrijfster ook weer provincicgc- wijs te werk gaat. Hulde wordt gebracht aan de service voor touristen, waaruit blijkt dat er veel ten goede veranderd is. „Thcre are multitudcs of signposts, of maps, and of guides". Maar even verder heet het toch: „Holland is hardly a country for set sightseeing. Her pcculiar charms and her particular interets are, perhaps, (best) discovcrcd by oneself, without the help of too many guides or too much information, provided by cither native or foreigner". 1907. H. F. Tomalin: „Three Vagabonds in Friesland with a yacht and a camera". London; Simpkin, Marshall, Hamilton, Kent and Co., Ltd. Weer zo'n typisch Engels boek, opgedragen aan „the distinguished many who pursue the simple lifc in unsought places". De schrijver „has inten- tionnally refrained from enlarging upon historie or othcr academie detail". De vele foto's in dit boek zijn evenwichtig van compositie en zuiver van sfeer. 1913. Sydney R. Jones: „Old Houses in HollandLondon, Paris, New York; „The Studio" Ltd. Dit bock munt uit door de voor treffelijke tekeningen van de grote Jones, waarvan er hierbij twee worden weergegeven, en doet reeds „modern" aan. 1921. Henry Asselin: „La Hollande dans le Monde" (L'ame et la vie d'un peuple). Paris, Pcrrin et Cie. 1933. Hendrik Willem van Loon: „An Indiscreet Itine- rary" or „How the unconventional traveller should sec Holland, by One who was actually born thcre". New-York; Harcourt, Brace and Company. Een tamelijk oppervlakkig boekje en blijkbaar ook zo bedoeld („I know prctty well what my bcloved fcllow-countrymen think of my work"), maar toch artistiek verantwoord en zeker niet zonder (Ame- 13 „Dooi Nedciland"). (illustratie uit: Charles W. Wood: Nieuwe haven tc Rotterdam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 21