later de kans nog aanwezig blijft om het waarde volle oude gebouw in zijn oude glorie te herstellen. Aan de leden Onze leden worden opgewekt nu reeds hun contri butie te voldoen. Ons bureau wordt daardoor •administratief werk bespaard. Het zal op hoge prijs worden gesteld, als de leden, welke hun contributie vaststelden op f 7,50 per jaar en die het zich veroorloven kunnen, vrijwillig dit bedrag zouden verhogen tot f 10,De verhoogde on kosten van onze werkzaamheden zouden hiermee tegemoet gekomen worden. Postgiro rekening: 124326 t.n.v. de Bond Heemschut. Bankiers Heren Hope en Co. te Amsterdam. JHR DR E. VAN NISPEN TOT SEVENAER f Hieronder is een schets opgenomen welke licht werpt op de verhouding tussen een kasteel en het geslacht dat dit van ouds in bezit heeft ge had en bewoond heeft. Het was een thema, dat Jhr. dr. E van Nispen tot Sevenaer na aan het hart lag. Herhaaldelijk heeft hij gepleit voor ver lichting der lasten van de kasteeleigenarcn, opdat deze met de liefde en zorg, die de kastelen behoeven, hun goederen konden blijven beheren en daarmee tevens het behoud van de schoonheid van het landschap konden dienen, hetgeen een algemeen belang is. Nadat dit artikel ons bereikte is de schrijver, de heer van Nispen, overleden. Met eerbied en weemoed nemen wij dit laatste artikel van zijn hand in ons orgaan op, hem gedenkend als een kundig monumentenbeschermer en overtuigd medestander van de doeleinden welke onze Bond beoogt. In de kleine kring van kasteelbcwonderaars welke ons land telt in het bijzonder, maar ook in de internationale wereld van kasteelkenners, heeft het verscheiden van Van Nispen een leegte veroorzaakt, die door geen ander is in te nemen. Met diepe erkentelijkheid zij hij hier herdacht. WEL EN WEE VAN HET KASTEELBEZIT Wie het goed verlichte ruime trappenhuis van het kasteel betreedt en de luie trap opgaat, treedt de Heer van Eysden tegemoet. Een slanke gestalte, die U scherp opneemt. Hij zwijgt en heeft dit al ruim 3 eeuwen gedaan; op dit levensgroot portret is hij in het zwart en goud gekleed en een open hangende tot boven de knie reikende mantel laat zijn op de rechter heup leunende hand zien; de linkerarm is flauw gebogen naar voren gestrekt, de hand rustend op het gevest van een degen. Deze Heer van Eysden is Arnold de La Margelle, page (1605-1614) aan het hof der Aartshertogen, van 1626 tot aan zijn dood, die kort na 1670 moet hebben plaatsgehad, Heer van Eysden. Bij testa ment van 26 december 1670 vermaakten hij en zijn vrouw het goed aan hun oudste zoon, de op 25 januari 1661 tot priester gewijde Gode- fridus. Van de verkregen rechten deed deze inmiddels weer afstand aan zijn broeder Arnold Theodorc Amor de La Margelle toen deze op 8 augustus 1675 in de kerk van -St. Marthias te Maastricht gehuwd was met Isabella van Hoens- broeck. Het is mij niet bekend in hoeverre Arnold, de page aan het aartshertogelijke Hof, er last van heeft ondervonden, dat Eysden bij wijze van retorsie door de Staatsen in bezit werd ge nomen en in 1661 bij het partage tractaat tussen de Koning van Spanje en de Staten-Generaal definitief Staats gebied was geworden. Feit is, dat Arnold met hart en ziel de zaak der Aarts hertogen was toegedaan. Zijn loopbaan wijst ook in deze richting: in 1618 werd hij kapitein van een compagnie Duitsers, in 1655 is hij Lt. Kolonel van het Regt. v. Rouveroy; het jaar daarop drossaard en stadhouder van het huis, stad en land van Daelhem en in Februari 1649 wordt hij dit van Limburg. Intussen was hij op 4 juni 1631 gehuwd met Margaretha van Bocholtz; boven de ingangspoort van het kasteel komen hun beider wapenschilden voor. De bouw van dit kasteel moet in deze tijd begonnen en omtrent 1650 voltooid zijn. Men krijgt de indruk, dat er een aarzeling bij de bouw heeft plaats gehad; terzijde van de hoek toren met ingangspoort is een bouwnaad te zien en de poortomlijsting zelf zit een beetje krap in 4

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 12