schepen in de Herengracht teweeggebracht. Begrip voor de bezwaren van de grachtbewoners tegen de rook uit dc lage schoorstenen dezer woonschepen bleek niet aanwezig. De klachten worden afgewezen met een beroep op het feit, dat uit andere stadsdelen dergelijke klachten niet zijn opgekomen. In feite doen zich elders in de stad soortgelijke omstandigheden niet voor. Men leest een dergelijk antwoord met de grootste verbazing om het verbijsterende gemis aan onderscheidings vermogen en het volslagen ontbreken van enige waardering voor de schoonheid van dit deel van de binnenstad. Zolang de opvoeding tot het leren zien en waarderen van schoonheid niet op brede grond slag ter hand wordt genomen zal men beschamen de toestanden zoals deze zien bestendigen. Verontrusting om Vredelust te s-Gravenhage De hofstede „Vredelust", die,het jaartal 1593 in haar muurankers draagt, bezit ondanks de latere verbouwingen en uitbreiding tal van kenmerken van de oude Zuidhollandse boerenwoning, zoals de opkamer, zware eikenhouten wenteltrap, melk kelder bevloerd met rode plavuizen, een bakoven, ingemetselde koperen wasketel, enz. Op het grond gebied van de gemeente 's-Gravenhage is deze kapitale boerderij met haar eeuwenoud schuurtje met duivengaten, fraaie hooiberg met antieke kap en aardige boomgroep, volstrekt uniek. Thans dreigt de boerderij ten offer te vallen aan het uit breidingsplan, waarvan de herziening in onder delen aan de Raad der gemeente werd voorgesteld. Vijf verenigingen richtten hiertegen een adres aan de Raad, resp. de Kon. Ned. Oudheidkundige Bond, de Historische Vereniging voor Zuidholland „Vigilatc Deo Confidentes", de Monumenten- commissie van het Instituut Stad en Landschap, de Geschiedkundige Vereniging „die Haghe" en uiteraard de Bond Heemschut. Zij gaven de Raad in overweging aan Vredelust een sociale of cul turele bestemming te geven. Ondanks het onaf wendbare opdringen van de grote stad, ware toch een aantrekkelijk specimen van oude plattelands cultuur met zijn naaste omgeving met alle rust en bekoring, welke daarvan voor de moderne men? uitgaan, te behouden. Oor en JVeus Als ontboezeming van een Heemschut-lid publi ceerden wij in het vorige nummer van ons orgaan een artikel: Oor en Neus. Omdat ons hierover enige brieven bereikten, menen wij alsnog te moeten toelichten, dat wij deze bijdrage, welke het bestuur als brief bereikte, publiceerden als voor beeld van een cri-de-coeur zoals die uit de leden kring over verschillende onderwerpen meermalen opkomt. Het kenmerk van een hartekreet is, dat deze uit het hart en niet uit het hoofd komt. Dit moge dc ongekunsteldheid van de bijdrage ver klaren, een bijdrage welke overigens voor rekening blijft van de schrijver, ons lid, de heer mr. W. J. van Balen te 's-Gravenhage. Het Polderhuis van Heerhugowaard Het Polderhuis van Heerhugowaard is sedert 1920 niet meer in gebruik als vergaderplaats voor het polderbestuur. Het eeuwenoude gebouw is bouw kundig nog in goede staat, is laatstelijk als woning gebruikt en zal verder als opslagplaats benut worden. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft er bij het polderbestuur op aangedrongen zo mogelijk het polderhuis als vergadergelegenhcid te gebruiken, mocht dit niet mogelijk zijn, dan wordt er op aangedrongen bij gebruik voor andere doeleinden, de bouwkundige constructie en de be timmeringen zoveel als mogelijk is te sparen, opdat 3 „De Mouaan" 's-Hertogenbosch, tegenwooidige toestand

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1957 | | pagina 11