de Onze Lieve Vrouwe Broederschap te 's-Her- togenbosch. De provinciale Commissie voor Fries land zal een bijzondere dag voor Harlingen orga niseren. De Noordhollandse en Utrechtse com missies organiseerden gezamenlijk een excursie naar de Vechtstreek, welke plaats had op 16 juni 1956. De Secretaris van de Centrale Commissie Stad en Dorp K. Boonenburg BERICHT AAN DE LEDEN Op de laatste Jaarvergadering is er door de leden op aangedrongen, meer gelegenheid tot contact tussen bestuur en leden van onze bond te scheppen. Het Algemene Bestuur heeft op voorstel van het Dagelijkse Bestuur besloten, dit jaar de proef te nemen met een nieuwe regeling. Ingevolge dit besluit, zal de jaarlijkse Algemene Ledenvergadering gesplitst worden in een werk vergadering en een excursiedag. De excursiedag blijft op de eerste vrijdag in september. Op deze dag is geprojecteerd een ontvangst door het gemeentebestuur van de bezochte plaats, een vrij tijdig te houden gemeenschappelijke koffiemaal tijd, en de excursie, waarvoor dan eveneens vol doende tijd aanwezig is. De excursie zal worden afgesloten door een gemeenschappelijke thee. De Algemene Ledenvergadering zal dan een werk vergadering worden, waarin tijd is voor het rustig afwerken van de agenda, waar de secretaris zijn jaarverslag uitbrengt en waarbij ook de rondvraag beter tot zijn recht kan komen. Besloten is, dat de Algemene Ledenvergadering dit jaar zal worden gehouden op zaterdag 1 sep tember, des namiddags om half drie te Amster dam, in het American Hotel, kleine Bovenzaal, ingang Marnixstraat. De „Heemschutdag", met ontvangst door het gemeentebestuur, gemeenschappelijke koffiemaal tijd en excursie zal als vanouds, op de eerste vrijdag in september, dat is dus 7 september, dit jaar te Breda plaats vinden. Indien deze proef slaagt, zal in den vervolge op deze wijze worden gehandeld; in het tegenover gestelde geval, zullen andere middelen worden beraamd om aan de geuite wens te kunnen voldoen. DE BOERDERIJENDAG TE ARNHEM Op 18 mei organiseerde de Commissie Stad en Dorp, onder voorzitterschap van de heer J. R. Koning, een boerderijendag in het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem, waar het vraag stuk van de vormgeving van de moderne boerderij naast dat van het behoud van de fraaie oude boer derij werd besproken voor een groot forum van belangstellenden. De inleider van de ochtendbijeenkomst, de heer R. C. Hekker, gaf een overzicht van de ontwikke ling van de boerderij en-typen, waarbij duidelijk bleek, dat de streektypen welke wij thans kennen, in de regel zijn gevormd in de loop van de 17de of 18de, in sommige gevallen zelfs in de 19de eeuw. Waaruit de spreker dan de conclusie trok, dat een al te star vasthouden aan deze vormen het gevaar met zich mee zou brengen van een bevriezen van de ontwikkeling. Wat het behoud van oude boerderijen betreft was spreker pessimistisch gestemd: zolang ze geen gevelsteen of oud muuranker vertonen staan ze niet op de monumentenlijst; de modernisering van het bedrijf maakt het niet meer mogelijk een boerenbedrijf naar moderne inzichten te beheren in een oude boerderij. Men zal daarom moeten pogen, enkele zeer fraaie en karakteristieke speci mina te behouden waarbij zij dan buiten gebruik zouden moeten worden gesteld, dit in weerwil van het feit, dat het aantal oudheidkamers ten plattenlande reeds te groot is. Bij een aantal boerderijen zal men kunnen pogen een compromis te vinden door een restauratie gepaard gaand met minder ingrijpende modernisering; nog weer een aantal zal wellicht uitwendig gerestaureerd kunnen worden bij volledige modernisering met verlies van het oude aspect in het inwendig, terwijl voor de rest in verdwijning zal moeten worden berust. Een zeer uitvoerige en deskundige docu mentatie op grond waarvan een urgentieprogram ma kan worden opgemaakt is een eerste vereiste. Na de opening van een tentoonstelling van af beeldingen van boerderijen door de burgemeester van Arnhem, de heer Matser, waarbij deze wees op het grote belang van de oude boerderijen als 65

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 21