schappelijke waarde ontnemen en deze degra deren tot een achterstraatje. Steeds nog wordt door de betreffende instanties te weinig aandacht geschonken aan beplantingen, waardoor voor het wegaspect schadelijke objec ten aan het gezicht kunnen worden onttrokken. Voorts dient aan het omplanten van industrie complexen, tanks en gashouders, autobelten en andere opslagplaatsen van oud-materiaal en het op voldoende afstand van de wegen houden van dergelijke objecten, veel meer zorg te worden besteed dan tot dusverre het geval is. In ons land, waar men door de beperkte ruimte als 't ware met de neus op veel lelijks wordt ge drukt, is het noodzakelijk dit lelijke zoveel mogelijk te groeperen en „weg te drukken" en vervolgens met boom en struik te maskeren. Enkele der voornaamste kwesties, welke de Com missie in het verslagjaar behandelde, mogen hierna volgen: Aan B. en W. van de gemeente 's-Graveland werd verzocht bij de reconstructie van het Noordeinde en de verbreding van de daarin gelegen bruggen rekening te houden met het thans nog fraaie aspect van de weg, welke door zijn laanbeplanting enerzijds een goede aansluiting geeft aan de langs de oostzijde van de weg gelegen buitenplaatsen en anderzijds de weinig fraaie lintbebouwing aan de westzijde afschermt. Aan de Prov. Utrechtse Electr. Mij. werd verzocht de nieuw aan te brengen laagspanningsleidingen in het Leersumer veld te vervangen door onder grondse leidingen, teneinde ingrijpende schade aan het landschap te ontgaan. Correspondentie werd gevoerd over de beplan tingen langs de weg HellevoetsluisNieuwe Sluis, idem langs de prov. weg OostburgWaterland kerkjeIJzendijke, idem langs de prov. weg RotterdamBrielle. Op 7 mei 1956 kwam de Commissie bijeen ter bespreking o.a. van de volgende agenda-punten. 1. Provinciale recreatieve rijwielpaden in de zin van het door de provincie Zuid-Holland opge stelde plan. Besloten is te dien aanzien de stand van zaken in de verschillende provincies na te gaan. 2. Bromfietspaden Even als in de vergadering van 17 mei 1955 is de Commissie van oordeel, dat aan het vraagstuk door de autoriteiten reeds voldoende aandacht wordt besteed en dat voor haar voorshands geen taak is weggelegd. 3. Dwarsprofielen van wegen De Commissie is van oordeel, dat niet genoeg kan worden aangedrongen op het aanhouden van ruime profielen voor nieuwe wegtracés. Besloten wordt, dat de Commissie met de Werkgroep Zuiderzeepolders en de Contact commissie een bezoek aan de N.O.-polder zal brengen, teneinde de breedte van de aldaar uitgevoerde wegen te bezien en aan de hand daarvan te adviseren omtrent de breedte van wegprofielen in Oost-Flevoland. 4. fandputten Deze kunnen met goede landschappelijke behandeling een aantrekkelijk element in het terrein vormen; vobr de zeilsport zijn ze veelal te klein en niet attractief. In vele gevallen zullen zij met het oog op zoute kwel weder gevuld dienen te worden. 5. Ontsierende reclame Aangezien deze hand over hand toeneemt zal wederom hierover een schrijven aan de Provinciale Besturen en aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten uitgaan. Bij de rondvraag werden nog verschillende suggesties behandeld. Het verslag zij besloten met de wens, dat onze Commissie ook in het komende verslagjaar in het Heemschutwerk haar aandeel met succes moge verrichten. De Secretaris van de W.I.L. A. G. M. Boost JAARVERSLAG VAN DE CENTRALE COMMISSIE STAD EN DORP 1955 JUNI 1956 Vergaderingen In het afgelopen verslagjaar vergaderde de Cen trale Commissie met de vertegenwoordigers van de Provinciale Commissies op 21 oktober 1955 in „Het Gulden Vlies" te Leiden, waarbij aktuele gevallen uit het gehele land ter sprake kwamen. De Centrale Commissie vergaderde daarop nog een drietal malen in het B.N.A.-gebouw te Am sterdam, en wel op 16 november 1955, 6 januari 1956 en 9 maart 1956. Op de vergadering van 6 januari werd de nieuwe secretaris geïnstalleerd. Bulletin De Centrale Commissie heeft besloten, een twee- 63

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 19