verbouwd wordt op uiterst deskundige wijze geschiedt, terwijl alle bouwplannen aan zeer hoge eisen van welstand dienen te worden getoetst. Zo heeft kortgeleden het bedrijf van Kreymborg een grondige verbouwing ondergaan en hierbij is weer eens een schone kans gemist. Een meter- brede terrazzoband van zeegroene kleur vormt met de daaronder aangebrachte stijlloze étalage ruimten een zodanig met de bovenbouw strijdig geheel, dat een architectonisch wanproduct is ontstaan, dat alleen nog geëvenaard wordt door enkele andere aan het plein verrezen panden. Ook het plaatsen van een tentdak op het meest oostelijke pand van deze firma, waardoor een geheel andere ruimtelijke vorm wordt gesugge reerd dan in werkelijkheid aanwezig is, wijst er op dat dit plan niet door bevoegde handen is ontworpen. De bijgaande foto's illustreren meer dan woorden dit kunnen doen, wat het resultaat is geworden; en het proces gaat rustig verder. Wij vragen ons af, of een dergelijke verbouwing niet met meer gevoel voor stijl en harmonie had kunnen worden uitgevoerd. Terecht heeft het Bestuur van onze Bond zich ter zake tot het Gemeentebestuur van Haarlem gewend. Het adres dat het bestuur van de Bond Heemschut terzake aan het Gemeentebestuur van Haarlem richtte werd met instemming door de gehele Haar lemse pers gereleveerd. Daar werd het vermaan aan toegevoegd, dat voortdurend waakzaamheid is geboden met betrekking tot de veranderingen aan uiterlijk en „innerlijk" van de Grote Markt. Bevreemdend en teleurstellend was het antwoord van B. en W. van Haarlem aan ons bestuur. Het College onderschrijft onze opvatting met betrek king tot de schoonheid van de Grote Markt en geeft uiting aan zijn bewustheid, dat bij het aan brengen van veranderingen aan percelen, welke aan dit plein zijn gelegen, speciale architectoni sche en esthetische maatstaven moeten gelden. Het voegt hier echter als een koude douche aan toe, dat bij dit alles evenmin geheel uit het oog mogen wor den verloren de zakelijke belangen van de desbe treffende eigenaren. Het gevolg hiervan is, aldus het College, dat veelal met een compromis genoe gen moet worden genomen. Ook in het onder havige geval was het tenslotte niet verantwoord, zo bericht het College, onze aanvankelijke eisen te handhaven. Wij lezen dit met verbazing. Waarom zouden za kelijke belangen niet te verenigen zijn met archi tectonische en esthetische? Wij weten het ant woord wel, omdat men geen architect aantrekt, die in staat is deze opgave bevredigend uit te voeren. In dit geval is zelfs van een compromis geen spra ke, het is een volslagen mislukking geworden. Dat het Haarlemse College dit een compromis durft te noemen bewijst dat het zich bijzonder weinig be wust is van de kans die hier ongebruikt is gebleven. Terecht wordt dit ook in de Haarlemse Gemeente raad begrepen. Een raadslid, de heer Van Velsen (K.V.P.), heeft zich dan ook met 5 vragen tot het College van B. en W. gericht. Hij vraagt o.m. of B. en W. niet met hem van mening zijn, dat een compromis in dergelijke belangrijke kwesties onaanvaardbaar is en hij vraagt of alsnog overleg met bijv. de schoonheidscommissie en de eigenaar mogelijk is, om de bezwaren van het compromis alsnog te verbeteren. Wij vertrouwen dat deze vragen aan het College van B. en W. tot een krach tiger houding zullen stimuleren ten opzichte van het behoud van de schoonheid aan de Grote Markt te Haarlem. AMBTELIJKE BEVOOGDING STAAT DE VORMING VAN EEN PUBLIEKE OPINIE IN DE WEG Krachtens zijn doelstelling is de Bond Heemschut geïnteresseerd in alle veranderingen, die in het beeld van stad, dorp en landschap in Nederland optreden in het bijzonder, wanneer door die ver anderingen iets waardevols in dat beeld verloren zou gaan, dat niet door iets van méér waarde en hoe vaak komt dat (nog) niet vóór vervangen zou worden. De bedoelde veranderingen worden voor het over grote deel door de mens te weeg gebracht, ja ten uitvoer gelegd. Dit gebeurt in de vorm van slopen en bouwen van gebouwen, andere bouwwerken en bouwsels (tot het oprichten van erfscheidingen, palen, antennes e.d. toe) en van het uitvoeren van andere werken: b.v. aanleg van wegen, water wegen, vliegvelden e.d., ophogen en ontgronden van terreinen (waaronder graven, dempen en droogleggen van water), rooien, aanbrengen of op andere wijze beïnvloeden van beplantingen, in richten van opslagplaatsen en woonwagenkampen, 58 NOOT VAN DE REDACTIE

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 14