er op, hoe Publieke Werken er slechts node en na herhaalde aanvallen toe te brengen zijn een on juist standpunt op te geven. Dat heeft de strijd om Amsterdam-Noord wel geleerd, dat jarenlang heeft geleden onder het dit stadsdeel opgedrukte stempel een „stedebouwkundige fout" te zijn ge weest. ,,En toch", zegt het blad „wil het er bij ons niet in, dat men ook bij P.W. op den duur niet zal inzien, dat de in Amsterdam na de oorlog op gestelde wederopbouwplannen gebaseerd waren op de gegevens van vóór 1940, welker practische bruikbaarheid door de toeneming van het verkeer bijna met de dag wordt gelogenstraft". Deze hoop delen wij geheel. Ware het niet zo, dan zouden wij de strijd ontmoedigd opgeven. De dagbladen De Tijd en de Nieuwe Dag noemen in hun edities van 2 juni de afkeuring van het wederopbouwplan Nieuwmarkt de eerste grote overwinning voor de oudheidkundige verenigingen. De bladen hebben de indruk, dat men ook ten stadhuize niet geheel gelukkig meer was met dit plan, dat in vele onderdelen in lijnrechte tegen spraak staat met het beleid dat het stadsbestuur de laatste jaren heeft gekozen. De enorme verkeers- toeneming heeft immers duidelijk gemaakt, dat een verdere overbelasting van de met kantoren en kleine bedrijven volgepakt binnenstad uit den boze is. De Telegraaf releveert met ere het krachtige verzet der verenigingen, gesteund door een groep Amster dam-minnende publicisten en spreekt de hoop uit dat dit tevens een nieuw begin betekent. Een be gin, dat kan en moet uitgroeien tot een cultuur historisch verantwoord rehabilitatie-plan van de karakteristieke oud-Amsterdamse stadswijk tussen Nieuwmarkt en Waterlooplein. Het Wederopbouwplan Weesperstraat Gezien het aannemen van het tunnelplan 5 heeft de Bond Heemschut zich niet verzet tegen de verbreding van de Weesperstraat, welke de sloping van de bestaande straat tengevolge zou hebben. Na de bespreking welke de besturen van de oud heidkundige verenigingen met de Wethouder van dê^Publieke Werken te Amsterdam, Mr. G. van 't Huil hebben gehad, zijn enige onthullingen ge volgd ten aanzien van de wederopbouw, die de vraag doen rijzen of de Bond Heemschut ten aan zien van die wederopbouw even lankmoedig kan blijven als ten aanzien van de sloping. Het ver werpen van de voor Amsterdam typische strakke rooilijnen in deze straat, die de grachtengordel doorsnijdt, het plaats bieden aan 22, 24 en 25 meter hoge bouwblokken en het ontwerpen van een pleinvormige ruimte, waarbij geheel ten onrechte de voorbeelden van de Herenmarkt en het Amstel- veld worden aangehaald, werpen ernstige be zwaren op. Kennelijk heeft hier meer voor ogen gestaan het voortzetten van de nieuwe stad langs een wig, te slaan in de oude stad, dan het rehabili teren van de oude stad. Dat men verschillende monumenten welke op de grachten staan aan de uitvoering van het plan wilde opofferen wijst op deze denkwijze. Meenden wij in onze onschuld, of in ons goede vertrouwen, dat de Vijzelstraat al een ernstige waarschuwing was geweest, dit plan leert, dat deze waarschuwing bij de ontwerpers van het plan Weesperstraat niet voldoende begrepen wordt. Z°rg voor monumenten Dat de afdeling Monumentenzorg van de stad Amsterdam ernst maakt van haar streven om vele monumenten te behouden, blijkt uit de vele restau raties welke stuk voor stuk worden aangevat en leiden tot succesvolle verfraaiing. Met grote waar dering releveren wij het werk van het gemeentelijk bureau Monumentenzorg en evenzo de steun welke dit van het stadsbestuur geniet en zo ten volle ver dient. Erkentelijkheid verdient het overleg dat gaande is om een goede oplossing te vinden voor het herstel van de oude Torenslüis, die in slechte staat verkeert. Waardering ook verdient de aankoop van Multatuli's geboortehuis in de Korsjespoortsteeg 20, een pand daterend uit het begin van de 17de eeuw, dat bestemd zal worden tot Multatulihuis. Terecht wijst de Maasbode er in een artikel in zijn nummer van 12 juli op, dat gemeentegeld op deze wijze besteed zijn doel wel heeft gevonden. „Het brengt zijn rente meervoudig op. Al zou het alleen maar zijn aan de levensvreugde die het de Amster dammers en de vreemdelingen bij het zien van al dat schoons geeft" aldus de Maasbode. Attentieseinf Bijzondere aandacht van onze leden wordt ge vraagd voor een gevaar dat het bestaansrecht van een Bond Heemschut in zijn grondvesten dreigt aan te tasten, nl. de opdringende ambtelijke bevoogding. Het Dagelijks Bestuur van onze bond brengt in een uitvoerig artikel onder deze naam in dit nummer onder de aandacht hoezeer bepaalde plannen met betrekking tot wegen, kanalen, sluiswerken, tun nels, hoogspanningslijnen, waterstaatkundige wer ken, Deltaplan!, alle van ingrijpende betekenis op de structuur van geheel ons land, zodanig achter de schermen worden voorbereid, dat van het tijdig vormen van een publieke opinie geen sprake meer is. Wij vragen voor deze in een democratisch bestel bedenkelijke werkwijze de aandacht op zo hoog mogelijk niveau. 56

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 12