de straatwand, waarbij het krachtige relief van pilasters, kapitelen en voluten een veel sterker plastische werking moet hebben gehad dan thans, nu men haar recht Van voren en op een afstand kan zien, waarbij de wat plompe vorm van het geheel te veel nadruk krijgt. In stille straatjes, achteraf, vindt men soms wondermooie hoekjes. Zo b.v. bij het sterk vervallen, laat-gothische Cellebroederskerkje, dat men vanaf de rumoerige Brusselse straat, via eèn poortje tussen de huizen en langs overgroeide tuinmuren bereikt. Dit bedreigde kerkje met zijn prachtige netgewelf kan een juweeltje zijn van onze bouwkunst der late Middeleeuwen. Thans is het door een tussenvloer in twee verdiepingen gescheiden, die als werkplaats gebruikt worden. Een ander rustig plein bij de Brusselse straat is de Kommel; daar ligt het gothische Kruisherenklooster met zijn fraaie kerk, thans Landbouwproef station. Enkele jaren geleden was er een kans, dat de kerk weer voor de eredienst zou worden bestemd. Helaas ging deze kans onbenut voorbij. Vermelden wij nog dat de Waalse kerk, vis-a-vis de Oude Minderbroeders aan de Pieterstraat, tijdens de Franse overheersing enige tijd dienst deed als Temple de la Raison, waar een „Godin der Rede" van vlees en bloed vereerd werd. En richten wij tot slot onze schreden naar de Zwingelput. Daar in de meest poëtische hoek der oude stad ligt de Nieuwenhof. Te midden der warm okergeel gekalkte gebouwen beurt het gothische koor der kloosterkerk zijn ranke vensters boven een oude tuinmuur. Op de achtergrond reien zich de bogen der tweede stadsomwalling. Het is er stil en rustig en het zou aan Brugge doen denken als het niet zo volop en echt Maastricht was. En om alles nog eens met één blik te omvatten beklimmen wij bij het Nieuwenhofpoortje de stenen trappen, die ons boven op de stadsmuur brengen. En van daaruit tellen we de torens van het oude Maastricht. Toren St Mathiaskerk De v.m. Augustijnerkerk V.m. Minderbroederskerk - klooster 42

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 14