Op deze wijze zal een landschap ontstaan met een verzameling van de meest uiteenlopende vormen, hetgeen een zeer onrustig beeld geeft en niet zal leiden tot een evenwichtig landschap. De dichte bevolking van Nederland maakt het noodzakelijk er naar te streven het dicht bebouwde cultuurlandschap zo gaaf en evenwichtig mogelijk te houden. Bij het aansluiten aan de ontwikkelingsgang van de boerderijbouw kan het best gebruik worden ge maakt van enkele grondregels door ervaring in de praktijk verkregen. Bij kleinere bedrijven kunnen woning en bedrijfs- gedeelte het best onder één dak worden gebracht, omdat dit een goedkopere oplossing mogelijk maakt. In verband met de bouwkosten moet de breedte van het gebouw niet meer zijn dan 12 m. Hier moet bij voorkeur een dwarse deel worden toegepast, omdat een langsdeel te veel ruimte uit de tas neemt. Voor grotere bedrijven, met een breedte van ongeveer 15 m, kan de langsdeel wor den gekozen. Moeten er veel koeien worden ge stald zo kan het toepassen van een dwarse deel leiden tot een grotere stalruimte. Riet is een uitstekende dakbedekking. Het is echter duurder in toepassing en het vraagt meer onder houd dan pannen. Eternit geleidt de warmte te veel. Het is bovendien zeer breekbaar. Bij het toe passen van de dakpan is men theoretisch gebon den aan een kleinste helling van 30 graden. Op de daken van de schuren, met een grote waterver plaatsing, bestaat bij deze helling gevaar voor op stuwen van het water en daardoor lekken. Bij voorkeur moet daarom de kleinste helling 40 gra den zijn. De gebruikelijke bouwstoffen leiden in dit geval tot een bepaalde vorm die nauw aansluit bij de bouw van de oude boerderijen. Het grote voordeel van het maken van een gesloten bouwlichaam met, bij de kleine boerderijen woning en bedrijf onder één dak en bij de grotere met uit gebouwde, of in Zeeland, West-Brabant en de Zuidhollandse eilanden met losse woning, is dat de grootste inhoud wordt verkregen bij de kleinste omtrek en oppervlak. De bouwkosten kunnen op deze wijze laag blijven en het onderhoud en het risico worden zo gering mogelijk. Verdwaalde boerderijen Een enkele opmerking kan nog worden gemaakt ten aanzien van het bouwen van zogenaamde traditionele boerderijen met een hoofdvorm die afwijkt van de in de streek voorkomende. Dit leidt dikwijls tot vormen die elders inheems zijn. Het levert geen voordeel op en het is wenselijk aan deze kwestie aandacht te schenken omdat het landschap niet is gebaat bij deze verdwaalde boerderijen. Slotsom In een artikel kan de boerderijbouw slechts zeer algemeen worden behandeld. Het leek echter ge wenst de aandacht eens te vestigen op dit onder werp. De indruk wordt gewekt dat bij de bouw van veel boerderijen onvoldoende studie is gemaakt van dit zeer bijzondere onderdeel, dat er dikwijls te weinig rekening wordt gehouden met de eisen van het bedrijf en met die van het te verwachten onderhoud terwijl de invloed van de boerderij op het landschap niet genoeg wordt onderkend. BOERDERIJEN-DAG Het artikel van de heer Bouma in dit nummer geeft een inzicht in de problemen die bestaan rondom de oprichting van nieuwe boerderijen. Daarnaast baart ook de toekomst van de oude boerderij zorgen, nu èn de mechanisatie van de landbouw, èn de nieuwe eisen op het terrein van stalhygiëne enz. de verbouwing van het bedrijfs- gedeelte van alle bestaande boerderijen op den duur onvermijdelijk maakt. De woongedeelten zijn al voor een groot deel aan de eisen van deze tijd aangepast. De commissie van Stad en Dorp van de Bond Heemschut organiseert op 18 mei a.s. in het Neder lands Openluchtmuseum een boerderijendag ter bespreking van deze vraagstukken. De dagindeling is als volgt: 10.30. Opening 10.40. Inleiding over het behoud van onze boer derijen door de heer R. C. Hekker, waarna discussie; 12.45. Gelderse Koffietafel (kosten f 3,inclusief, aan tafel te voldoen) 14.00. Opening van een kleine fototentoonstelling van oude en moderne boerderijen door de burgemeester van Arnhem, de heer Ch. G. Matser. 14.30. Inleiding over nieuwe boerderijen door de heer G. Feenstra, arch. B.N.A., waarna discussie. Deelneming aan het congres staat open voor alle belangstellenden en is kosteloos. Opgeven vóór io mei bij de Directeur van het Neder lands Openluchtmuseum, Schelmseweg 89, Arn hem. 34

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 22