I wereldoorlog wederom voor deze vorm werd ge pleit, nu onder de naam laagbouw. Er zijn inmid dels na de oorlog in ons land een honderdtal van deze boerderijen gebouwd. De ervaringen hierbij opgedaan bevestigen die uit het verleden. Bespa ringen bleken alleen mogelijk wanneer minder deugdelijk werd gebouwd en bijvoorbeeld de zol der in de stal werd weggelaten. Door een te grote stalinhoud heeft dit moeilijkheden met de ont luchting opgeleverd, terwijl het toepassen van houtwolplaat en dakleer leidde tot een minder duurzame bouw. De laatste tijd wordt wel gepleit voor het bouwen van boerderijen met een levensduur van 25 tot t 40 jaar. Pogingen in deze richting, reeds vroeger aangewend, hebben geleerd dat een te grote be sparing op de bouwkosten reeds gedurende de t eerste tien jaren leidde tot een benodigd onder houd, dat de aanvankelijke besparingen verre overtrof. Onvoldoend degelijke boerderijen, waarvan vele onderdelen dikwijls in het ongerede geraken, lei den tot een minder bevredigend gebruik. Amerikaanse boerderij (hoogbouw) De Amerikaanse boerderij is ontleend aan die uit de bergstreken van midden Europa. Het hooi wordt boven de koeien bewaard. Door de boerderij tegen een helling te bouwen, kan met de wagen op of naast de hooizolder worden gereden. Deze boerderijen zijn later ook in het vlakke midden van de V.S. algemeen begouwd. Wegens de hoge bouw kosten is nieuwbouw van deze vorm aldaar tegen woordig een grote uitzondering. Na de teleurstelling met de gelede bouw is in Friesland na de eerste wereldoorlog de bouw van de amerikaanse boerderij met kracht voorgestaan. Er zijn een vijf en twintig, aangepast aan de Friese omstandigheden, gebouwd. Ook deze vorm vol deed niet. De hoge zijwanden of de gebroken kap leverden bezwaren op. Het ontbreken van een deel vormde een groot bezwaar, terwijl het toe passen ervan in deze boerderij kostbaar is. De bouw en onderhoudskosten waren hoger. Eenheidsboerderij De laatste jaren zijn op verschillende plaatsen in ons land gelijkvormige boerderijen verschenen. Deze bestaan uit een huis en een schuur, beide met opgaande gevels, verbonden door een lager overgangslid. Ze betekenen geen vooruitgang. Voor kleine bedrijven kunnen, in verband met de bouw- en onderhoudskosten, woning en bedrijfs- gedeelte beter onder één dak worden gehouden. De hoge opgaande gevels zijn in ons winderig kli maat minder aan te bevelen dan schilddaken of wolfseinden. De indeling biedt geen voordelen ten opzichte van de moderne boerderijen met een streekeigen hoofdvorm. Indien deze vorm algemeen in ons land ingang zou vinden zou het leiden tot een betreurens waardige en nodeloze vervlakking van de boerde rij bouw. Nieuw streekeigen Rond dé jaren dertig van deze eeuw werd er van verschillende zijden naar gestreefd weer aan te sluiten bij de gang van de eeuwenlange ontwikke ling in de boerderijbouw. De teleurstellende en dikwijls kostbare ervaringen met afwijkende boer derijen opgedaan, hebben verschillende boerderij bouwers, onafhankelijk van elkaar, hiertoe ge bracht. Architect Jan Jans uit Almelo en wijlen architect Arjen Witteveen uit Leeuwarden zijn bekend als voorstanders van dit streven. Ook het Bouwbureau van de Friese Maatschappij van Landbouw, waarvan architect J. C. Velding uit Buitenpost de nadelen van de afwijkende vormen in de praktijk had kunnen waarnemen, kwam tot deze slotsom. Uit het werk van deze en andere architecten bleken de voordelen van het aansluiten bij de in de praktijk gegroeide bouwwijze. Er zijn op deze wijze vele doelmatige boerderijen tot stand gekomen, waarvan de bouw- en de onder houdskosten laag konden worden gehouden. Alle woon- en bedrijfsruimten konden in deze boerde rijen op zeer goede wijze worden ondergebracht. Moderne woningen met flinke ramen, de vertrek ken op het zuiden en met douche of badkamer ge heel voldoende aan de hedendaagse eisen. De stal len met voldoende licht en goede aan- en afvoer- mogelijkheden van frisse lucht. De moderne boerderijen met een streekeigen hoofdvorm hebben voor de boer het grote voordeel dat de onderlinge afstanden zo gering mogelijk zijn omdat alle ruimten zo dicht mogelijk bij elkaar liggen, zodat de werkzaamheden gemakkelijker kunnen worden verricht. Vooral onder de huidige omstandigheden met hoge lonen is dit een eerste vereiste. Het ene dak, dat wordt toegepast, leidt tot gunstige bouw- en onderhoudskosten. Het grote voordeel van deze bouwwijze is boven dien dat de boerderij zich beter voegt in het land schap en een rustig, evenwichtig geheel wordt ver kregen. Wordt, zonder noodzaak, afgeweken van de bouwtraditie, zo zullen boerderijen ontstaan die sterk zijn gebonden aan de heersende bouwwijze van een gegeven ogenblik. Een bouwwijze die meestal na korte tijd weer wordt verlaten en ver vangen door een, die dan opgeld doet. 33 I I

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 21