streken van ons land verspreid. Ze worden aange troffen in het zuiden: in Zeeland, gedeelten van Noord-Brabant en Limburg en worden daar wel frankische boerderij genoemd. Doch zij komen ook voor in het noorden, in geheel westelijk Dren the, waar ze in vele dorpen verre de meerderheid uitmaken en in Staphorst waar alleen maar boer derijen met dwarse delen worden gevonden. Het is moeilijk de noordelijke boerderijen met dwarse delen frankisch te noemen. Dat de noordelijke groep zou zijn ontstaan uit de Saksische (met mid dendeel) wegens een grotere mestbehoefte in deze streken, zoals een enkele onderzoeker veronder stelt, lijkt wel zeer onwaarschijnlijk. In afwachting van nadere onderzoekingen is het beter de groep noordelijke dwarsdelen afzonderlijk te houden. De dwarse deel is wel het kenmerk van de Fran kische boerderij. Men neemt aan dat deze boerderij is ontstaan uit verschillende onderdelen, zoals woning stal en tas, die, als min of meer zelfstandige eenheden, onder één dak zijn samengebracht. In de verschillende streken loopt de ontwikkeling en het uiterlijk nogal uiteen. De oude boerderijen in ^eeltind hebben een aange bouwde woning. In later tijd werd het daar ge bruikelijk de woning los te plaatsen van de schuur, de zogenaamde verspreide bouworde. De losse woning heeft topgevels, de schuren schilddaken of wolfs- einden. Het is merkwaardig dat alleen in Zeeland, West Noord-Brabant en enkele Zuidhollandse eilanden een voorkeur bestaat voor het los bou wen van de woning. Nergens anders in ons land 31 VERDWAALDE BOERDERIJEN Het toepassen van afwijkende vormen leidt tot boerderijen die elders thuishoren. Friese kop-hals-romp, gebouwd ten zuiden van Arnhem. Rivierendwarshuis bij Delfzijl in Groningen. mm Zeeuwse schuur bij de afsluitdijk in Friesland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 19