de kop-romp, waarbij een gedeelte van de woning als kop voor de grote schuur (de romp) is uitge bouwd en de kop-hals-rompmet een lager tussen- lid, de hals, tussen kop en romp. Zeer grote boerderijen komen voor in enkele stre ken van Groningen. Het Hoogland, in het noorden, heeft zelfs schuren met twee en drie kappen. Hier vinden we de kop-hals-romp, doch ook het jongere groninger dwarshuis (begin 19de eeuw). Bij deze vorm ligt de gootlijst langs de korte gevel op halve hoogte tussen de gootlijst langs de lange gevel en de nok. Bij de grote oldambster boerderij in het oosten bevinden zich woning- en bedrijfsgedeelte onder één dak, evenals bij de kleinere boerderijen in de veenkoloniën en de weidestreek. Saksisch (boerderij met middendeel) Kenmerkend voor de Saksische boerderij is de middendeel of halle. De boerderij wordt daarnaar ook wel hallehuis genoemd. Deze halle is een brede en hoge overzolderde deel, gelegen tussen de stijlen van de gebinten. De koeien staan met de kop naar de deel gekeerd, onder een lager zoldertje of hilde. Aanvankelijk ontbrak een scheidingswand tussen het onder hetzelfde dak gelegen woon- en bedrijfs- gedeelte. Deze vorm heette los hoes. Er is weinig tasruimte in deze boerderijen, terwijl de brede deel niet meer nodig is voor het dorsen en de koeien in een te grote koude ruimte staan. De oude indeling van deze boerderijen is niet doelmatig voor de huidige omstandigheden. De boerderijen van deze vorm komen voor in het zandgebied in het oosten en midden van ons land. Ze worden gevonden van Drenthe tot het noorden van Limburg en Noord-Brabant en de stad Utrecht. In dit gebied zijn drie vormen te onder scheid en: de Saksische boerderij met wolfseinden en schilddaken, die algemeen is; de oost-twentse boer derij met voor en achter houten gevels en behalve in het oosten van Twente ook voorkomend in een klein deel van zuid-oost Drenthe en noord-oost Gelderland en het rivierendwarshuis dat als uitge bouwde woning, in de regel met een halve ver dieping, voor een Saksische schuur is geplaatst in het gebied van de grote rivieren. Frankisch (boerderij met dwarse deel) Boerderijen met dwarse delen zijn over enkele 30 Een ontluistering van hst landschap. Het houwen van deze eenheidsboerderijen in geheel Nederland leidt tot een dodelijke eenvormigheid.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 18