Hier is ernstige schade gedaan aan een stadsbeeld, dat ontelbare malen door schilders en etsers op doek en plaat is gezet. Wij moeten met een eind oordeel nog even wachten tot het helemaal uit de steigers is, maar dat dit veel verschil zal maken wat het dooddrukken van de geveltoppen betreft, kunnen wij niet geloven." Aldus Het Vrije Volk. Wij nemen deze critiek over, omdat hier een groot dagblad op eigen initiatief vermeldt, waarop wij herhaaldelijk wezen, nl. het lak hebben aan de bestaande oude bebouwing van erkende schoon heid en het grofweg neerzetten van onvoldragen bouwsels. Dat dit in afwijking is van de ter publi catie gegeven tekening, schijnt bij deze weinig piëteitvolle houding ten opzichte van het oude stadsschoon te horen. Onze vraag is: Laat het stadsbestuur het nu hierbij Dr R. van Luttervelt HET BOSSCHE BROEK, EEN HISTORISCH MONUMENT In de Verenigde Staten heeft de voortreffelijke dienst der „National Parks" niet alleen de zorg voor de natuurmonumenten, maar ook voor wat men in Nederland noemt de „monumenten van geschiedenis en kunst". Onder dit laatste begrijpt men in Amerika evengoed oude gebouwen die om hun schoonheid of kunsthistorische betekenis waard zijn, voor het nageslacht bewaard te blijven, als die, waarin zich bepaalde historische gebeurte nissen hebben voltrokken, en bovendien terreinen waarop episodes uit de vaderlandse geschiedenis zich hebben afgespeeld, bijv. slagvelden. Neder land mag aan deze brede opvatting een voorbeeld nemen. Oude gebouwen mogen, bij ontbreken van een monumentenwet, volgens de letter als „vogelvrij" worden beschouwd, in praktijk hebben jarenlange acties, goede zorgen van overheid en particulieren heel wat op dit gebied weten te red den. Maar dat het ons gemeenlijk maar al te zeer aan begrip voor onze „monumenten van ge schiedenis" in de eigenlijke zin van het woord ont breekt blijkt weer eens uit de plannen die het Bossche Broek bedreigen. Te weinig realiseert men zich dat hier een uitermate belangwekkend „mo nument van geschiedenis" geschonden dreigt te worden. In de tachtigjarige oorlog waren de prinsen Mau- rits en Frederik Hendrik beroemd om hun belege ringstechniek, waarmee zij menige stad aan de Spanjaarden wisten te ontnemen. Het was vooral hierdoor dat Spanje werd verslagen en dat wij onze nationale vrijheid verwierven. Bekend genoeg is hoe deze belegeringstechniek grote reputatie ge noot en tot ver in het buitenland de aandacht trok. Voor wie een goed militair wilde worden was hier de leerschool! Van alle belegeringen de grootst opgezette, de meest consequent doorgevoerde, de meest specta- De belegering van 's-Hertogenbosch 1629

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 12