Bond Heemschut overgenomen, waarin de idee werd gelanceerd om de Pijp te saneren en daar een uitweg te zoeken voor de bekneld zittende bedrij ven in de binnenstad. Een ernstig geval In zijn avondblad van 30 juni 1955 werd in het dagblad „Het Vrije Volk" de moderne oplossing geprezen, welke een modern ontwerp gaf voor de vulling van een gat in de wand op de hoek van Amstel en Groenburgwal, juist tussen tw.ee oude halsgevels. Wij staken onze mening, dat wij van deze oplossing geen verwachting hadden, niet onder stoelen of banken. Daarom verheugt het ons, dat „Het Vrije Volk" in zijn blad van 8 februari jl. op deze zaak terugkwam, onder de titel „Hoek Amstel - Groenburgwal bedorven": „Men meent, dat beide zeventiende-eeuwse gevels zullen worden doodgedrukt, schreven wij 30 juni van het vorige jaar, toen wij de tekening van het nieuwe flatgebouw aan de Amstel, hoek Groen burgwal, publiceerden" aldus het Vrije Volk. „Wel, het gebouw is nu bijna klaar en men zou kunnen beoordelen, of het compromis tussen de architect S. Heyn te Rhenen en de Commissie Oude Stad een aanvaardbare oplossing is gewor den. Men zou kunnen, schrijven wij, want wie tekening en foto naast elkaar legt, ziet duidelijke verschillen. Op de tekening toch komt het dak van het nieuwe huis rechts veel hoger dan de krul van het klauwstuk van de klokgevel (bedoeld wordt halsgevel, T.K.) van het oude. Maar hoe is het in werkelijkheid? Het dak drukt de klokgevel zo goed als dood! Aan de andere kant heeft de architect het voorgesteld of de klokgevel vrij staat. Maar niets is in werkelijkheid minder waar. De nieuwe boven bouw en de oude schoorstenen vormen een romme lig geheel, waarin de oude top totaal niet vrij staat. Ook de hoek van de gevels is veel flauwer dan de tekening doet vermoeden. Wij vragen ons af," aldus Het Vrije Volk, „of de schoonheidscommis sie dit alles geweten heeft en als zij het geweten heeft, waarom zij het dan goedkeurt. Zijn er nog niet genoeg hoeken bedorven in Amsterdam? J. C. KERKMEYER f Te Hoorn is overleden de heer J. C. Kerk- meyer, een Heemschutter van de oude stempel, bezield met grote strijdvaardigheid waar hij de schoonheid in gevaar achtte, tot het eind van zijn bedrijvige leven. Nog op zijn on langs gevierde 80ste verjaardag bracht onze voorzitter hem Heemschut's hulde. H.M. de Koningin had Kerkmeyer's verdienste be loond met het ridderkruis in de orde van Oranje Nassau. Hoorn benoemde hem [tot ereburger van de stad. Heemschut verliest in hem een zijner oudste en meest onwankel bare medestrijders. 23 jnijjiïnj

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 11