ruimte en met vernuft tot aanvaardbare oplossin gen voor bewoning kwamen, dan was hier veel gewonnen en veel ellende in de toekomst bespaard. Een zodanige taak zou de particulier slechts zelden op zich kunnen nemen, maar de overheid zou hier prachtig richtinggevend werk kunnen doen. En wij bezitten vele oude steden met ruime patriciërs huizen, die om behoud en een oplossing van dit vraagstuk smeken. Goed geoutilleerde gemeente lijke diensten voor de monumentenzorg en behulp zame en in deze richting geïnstrueerde diensten voor bouw- en woningtoezicht en parate en met bevoegdheid beklede schoonheids- en welstands commissies zouden in onderlinge samenwerking kunnen bereiken, dat het probleem der cityvor ming een geheel ander gezicht zou krijgen. Wij bevelen dit aan in de aandacht van allen, wie dit aangaat. Comité De Stad Amsterdam!'' Zoals wij reeds in ons no. oktober-december van 1955 aankondigden, heeft zich in Amsterdam uit de burgerij een comité gevormd, waarin, naast de vertegenwoordigers uit de oudheidkundige ver enigingen, vertegenwoordigers uit handel en in dustrie hebben zitting genomen. Dit comité is reeds tot opmerkelijke initiatieven gekomen. Men kan zich slechts verbazen, dat het Gemeentebe stuur nog niet met beide handen de kans heeft ge grepen om deze steun uit de burgerij te begroeten. Het comité werkt rustig voort, overtuigd als het is naar een gezond en goed doel te streven, nl. het zoeken van een synthese tussen het behoud van het stadsschoon en de eisen van het economische leven. Het zette zijn actie naar buiten in met een ten toonstelling „Levend Amsterdam", in de Bijenkorf te Amsterdam, waarin duidelijk werd aangetoond welke schoonheid Amsterdam bezit, wat er node loos verloren ging en welke mogelijkheden er schuilen. Met een voortreffelijke rede van oud minister Mr. J. in 't Veld werd de tentoonstelling ingeleid. Een stroom van bezoekers heeft van deze expositie kennis genomen en met interesse en heeft de meningen in beweging gebracht. Stellig niet ten nadele van wat wij mogen noemen: de heemschutgedachte. De tentoonstelling is nu.door Amsterdam aan het reizen; zij werd gehouden in het Van Nispenhuis en is van 15 maart tot 10 april in Artis; daarna zal zij gaan naar het Museum van de Arbeid. Hiermede is voortreffelijk werk verricht, met overtuigende foto's, duidelijke teksten en een doelbewuste gedachte in de gehele opzet. Een ander initiatief van dit actieve comité is de in het leven roeping van een Maatschappij tot Stads herstel, die zich ten doel stelt in de binnenstad huizen aan te kopen, gezond en modern bewoon baar te maken zonder dat daardoor het stadsbeeld ontluisterd wordt. Hierover zullen wij later nader berichten. De pastorie Mozes- en Aaronkerk De pastorie van de Mozes- en Aaronkerk te Am sterdam is een der bewijzen, hoezeer steeds meer door pers en bevolking wordt meegeleefd om kost bare historische panden voor ondergang te be hoeden. „De Telegraaf", een adres uit de burgerij besprekend, schrijft: „Moge hun aller stem niet klinken als die van een roepende in de puinwoes- tijn van een gesloopt cultuurmonument aan het Waterlooplein." „De Tijd" schrijft: „De willekeur van de stadsontwikkelaars drijft de burgerij naar een daad, die in vroeger dagen ondenkbaar was, maar die nu al verschillende malen de enige red ding is gebleken voor hen, die in een cultuurcen trum als de stad Amsterdam iets anders zien dan een interessant proefobject voor technocratische chirurgen: een beroep op Den Haag." „Het Vrije Volk" noemt de ongerustheid van de burgerij be grijpelijk en voegt er aan toe: „In dit geval zou het dus bijzonder jammer zijn als de Mozes- en Aaronkerk de pastorie zou verliezen, daar dan dit monument niet meer volledig zou zijn". Het zijn enkele, maar veelzeggende voorbeelden. Alarm in Amsterdam Tegelijk met de hiervoor genoemde tentoonstelling „Levend Amsterdam" verscheen een boek onder de titel „Alarm in Amsterdam", of het lot der oude binnensteden. Het werd samengesteld onder re dactie van G. Brinkgreve en uitgegeven bij Else vier. Het werd een uitvoerig geïllustreerd en van toelichtende kaarten voorziene uitgave over de problemen van de binnensteden, die van Amster dam in het bijzonder. Dat een fervent tegenstan der als R. Blijstra in „Het Vrije Volk" zijn be zwaren uit (hij spreekt zelfs van relletjesjournalis- tiek) doch er aan toevoegt: maar als geheel geeft dit werk een vrij behoorlijk overzicht van een aantal urgente problemen", moge veelzeggend zijn, evenals een andere conclusie van deze schrij ver„Nogmaals: er staan behartigenswaardige wen ken in dit boek. Het probleem Utrechtsestraat, een van de mooiste aanloopstraten naar het centrum, het slopen van de slechte bebouwing tussen Singel gracht, Weteringschans en Lijnbaansgracht, de doorbraken van de Jordaan naar de binnenstad, de ontluistering door de verbreding van de Bakker straat, dit zijn allemaal punten, die nog wel eens nader bekeken mogen worden." In het boek werd o.m. het volledige adres van de 22

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1956 | | pagina 10