mÊÊêmË EEN WEG IN FRIESLAND De dorpen Menaldum en Dronrijp zijn verbonden door een landweg, die licht slingerend door de weiden en akkers loopt, het geboomte van het buiten Schatsenburg begrenst, en een schoon uitzicht opent op het wijde Friese land. Een prachtige boombeplanting geeft aan degebruikerbeschutting, en vormt een waardevolle „coulisse" in het landschap. Men zou zo zeggen, beter kan het niet. De technici is niets goed genoeg. Zij maakten een plan op tot verbetering van de weg. Die verbete ring is zeer ingrijpend, en kan alleen met een pro vinciaal subsidie groot 80% van de kosten worden uitgevoerd. Daarbij zal de weg worden verbreed, de bochten zullen worden afgesneden, de beplan ting zal vervallen. Eén bochtaf snij ding zal een stuk van het bos van Schatsenburg opslokken. De reden voor deze kostbare en pijnlijke operatie? De vrachtauto's waarmede men tegenwoordig „landbouwproducten" vervoert zijn zó breed ge worden, dat ze elkaar op deze lang niet smalle landweg niet meer in volle vaart kunnen passeren, maar moeten inhouden om aan de passage enige aandacht te besteden. Dat is natuurlijk onmogelijk, en daarom moet deze weg vernield worden. Onze Commissie W.I.L. heeft gevraagd, de weg te be houden, en een tweetal rijwielpaden buiten de bomen te leggen. Dit werd door het gemeentebe stuur van Menaldumadeel afgewezen. Nu zou men kunnen aannemen, dat er inderdaad iets aan de weg gewijzigd zou moeten worden, en men zou er dan in kunnen berusten, in de hoop, dat er door r-mt Mi een goede verzorging van de verbrede weg nieuwe schoonheid zal ontstaan. Helaas, die hoop is er niet. Het gemeentebe stuur heeft onlangs het Heechpaed van al zijn bomen ontdaan, en is niet bereid gebleken, hier nieuwe beplanting aan te brengen. In hoeverre pro vinciale instanties bereid zijn, aan het verlenen van subsidie de voorwaarde te verbinden, dat nieuwe be planting moet worden aangebracht is onbekend. Wèl is gebleken, dat het provinciaal bestuur in deze van goede wil is. Maar of dat voldoende zal blijken? C.F.J. 110 De weg Dronrijp-Menaldum, een der aardigste bomenlanen in dit deel van Friesland. Rechts de hoek van Schatsenburg, welke zal worden afgesneden. De weg Dronrijp-Menaldum, tel kens door bouwlanden leidend.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 30