van Drente een commissie voor de landelijke bouwkunst in het leven hebben geroepen, die zich in het bijzonder het lot van de oude boerderijen en dorpen zal aantrekken. Onder auspiciën van de commissie is thans een modernisering van egn oude boerderij te Meppen gereed gekomen, zonder enige schade voor het oude, en zeer fraaie gebouw. Eén probleem wist de commissie in haar nog vrij korte bestaan nog niet op te lossen: hoe verkrijgt men de naar moderne inzichten benodigde hoe veelheid licht op het vee, zonder schade aan de schoonheid van het dak. De heer Adriaans drong aan op het gebruik van de juiste kleuren van onze vaderlandse driekleur. De heer Maaskant drong aan op een speciaal boerderijen-nummer, aangezien zijns inziens aan het vraagstuk van het behóud van de oude boer derijen veel te weinig aandacht wordt besteed. De rondleiding, na afloop van de koffietafel, voer de, onder leiding van mevrouw M. M. Doorninck- Hoogenraad, en de heren P. J. L. Dullaert, Jhr. Mr. C. C. de Jonge, Jhr. Mr. M. W. C. de Jonge, en J. M. G. Numans, langs de bekende monumen ten, maar ook langs volstrekt onbekende hoekjes van Zutphen, waar in particuliere tuinen o.a. twee oude muurtorens en fraaie gevels bewaard ge bleven waren. In de Broederenkerk werd de excursie tenslotte ontbonden, nadat de voorzitter een zeer hartelijk woord van dank had gesproken tot de rondleiders, allen regenten van het Wijnhuisfonds, welke orga nisatie, zowel door zijn werk voor het behoud van Zutphen's stedeschoon, als door zijn onschatbare hulp bij de organisatie van deze dag beslissend bij droeg tot het welslagen ervan. C.F.J. A. G. M. Boost DE BEDREIGING VAN SLOTEN AFGEWEND In ons juninummer van '51 sloegen wij terecht alarm over het funeste plan van de rondweg om Sloten, welke op de meest ruwe wijze over de noordelijke wallen van dit unieke en gave vesting stadje zou worden gelegd en waarbij de fraaie en karakteristieke Waterpoort afgebroken en door een 8 m brede brug zou worden vervangen. Thans heeft Ir. J. J. M. Vegter een gewijzigd plan uitge werkt, hetwelk door hem onlangs op een door het Gemeentebestuur daartoe belegde persconferentie werd toegelicht. De oplossing is ingenieus gevonden en moet alles zins bevredigend worden geacht. Het noordelijke deel van de Watergang Oost om Sloten heen wordt vergraven en herkrijgt daardoor tevens zijn historische beloop. Op het aldus verkregen land- stuk is de rondweg geprojecteerd met een nieuwe beweegbare brug en een lage vaste brug en een verdere boogvormige voortzetting naar de oude weg ten W. van Sloten. Doordat de noordelijke brug en zodoende de aan sluitende weglichamen zeer laag kunnen worden gehouden, zal de nieuwe rondweg geen visueel obstakel vormen in het uitzicht van Wallen en Waterpoort van Sloten op het Slotermeer, en zul len de zeilers, van het meer komende, het fraaie uitzicht op Sloten behouden. 103 Bij de muurtoren, huisfonds". die eigendom is geworden van „Het Wijn- foto Theo dc Vries

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 23