zij de huidige toestand hier te lande vergelijken met die in verschillende andere landen. Nochtans blijft waakzaamheid geboden, zoals de op vele plaatsen opd.uikende lichtmastreclames en grote felkleurige emaille eenheidsborden leren. Deze massaproducten verschijnen zowel in de natuur als in oude stadskernen waar zij door schaal, materiaal en brutale kleuren veelal detoneren. Met meer smaak en fantasie ware hier minder ont sierende resultaten te bereiken. Onze Bond verzet zich niet tegen reclame, maar tegen ontsierende reclame. In steden zoals Groningen en £wolle, die wij daarop wezen, maar ook in dorpen, zoals in de Langstraat in Noord-Brabant kan men daar nog betreurens waardige voorbeelden van zien. Natuurschoon De doorsnijding van nog bekende landgoederen schijnt aanstekelijk, behalve Vogelenzang, kwamen aan de orde Biljoen bij Velp en het Slot Haamstede op Schouwen. Doorsnijding van het landgoed Leihuis te Laag-Soeren werd voorshands voorkomen. De ontgronding in Friesland wordt voortgezet. De verwachting, dat Gedeputeerde Staten een ont grondingsverordening 'zouden willen maken, zo als de provincie Utrecht die bijvoorbeeld heeft, is niet beantwoord, daar men een afwachtende hou ding wenst aan te nemen ten aanzien van de aan gekondigde Rijksregeling. Aan Gedeputeerde Staten van Friesland is advies verstrekt over de ontwikkeling van de recreatie terreinen op Vlieland en is gewezen op maatregelen ter verbetering van het aspect van terreinen met zomerhuisjes. Plannen tot inpoldering van de Bossche Broek tussen Den Bosch en Vught hebben de aa.ndacht. Bij Gedeputeerde Staten van Noordholland is be zwaar gemaakt tegen de bestemming van een deel van de Vinkenkrocht te Bergen voor de bouw van een school. Bezwaar werd eveneens gemaakt in de Gemeente B.heden tegen de bebouwing met kampeerhuisjes van De Zeven Heuvelen te Laag-Soeren. Bij de Minister van Oorlog werd aangedrongen op de wenselijkheid van minder pretentieuze vormen van de z.g. luchtwachttorens, welke o.a. in de duinen zullen worden gebouwd. Wegen De weg Menaldum-Dronrijp die een fraai tracé en beplanting heeft, werd ondanks protest opgeofferd aan verbreding. Ten aanzien van het verkeer in Bergen (Nh) werd, laatstelijk bij Gedeputeerde Staten, verzocht het daarheen te leiden, dat de Eeuwige Laan gespaard zal blijven. Ter bescherming van het fraaie binnenduinland- schap van Ljuul-Kennemerland, werd aangedrongen op uitvoering van het oorspronkelijk gedachte tracé van de provinciale weg bij Vogelenzang n.h langs de spoorbaan. Met het Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw werd contact opgenomen over een samenwerking op stedebouwkundig terrein. Monumentenwet Onze jaarlijkse klaagzang over het uitblijven Van een Monumentenwet wordt traditioneel. Wij betreuren dit, omdat wij ons bij het uiten van de klacht bewust zijn, welke moeilijkheden achter de schermen overwonnen moeten worden om èn een bruikbare Monumentenwet te verkrijgen èn |de kolen en de geiten :te sparen, die in de Staten- Generaal zulke welsprekende vertegenwoordigers hebben. Het is wel gemakkelijk om de beschuldi gende vinger naar één kant te laten wijzen, maar de schuld moet eerder gezocht worden onder ons volk zelf, dat nog onvoldoende aandacht besteed adn de opvoeding in het zien en waarderen van schoonheid. Ik kom daarom terug op mijn uitgangspunt in dit jaarverslag, dat de ontwikkeling van de schoon heidszin van het Nederlandse volk doelbewuster ter hand genomen moet worden. Enerzijds kan dit lei den tot strenger beteugeling van de afbraak van his torische schoonheid, anderzijds kan dat stimuleren tot het scheppen van nieuwe schoonheid. Endaar- voor strijdt ten slotte de Bond Heemschut nu 44-j aar. U, als leden, hebt in deze strijd een positieve stel ling ingenomen, alleen al uit. het feit van Uw lid maatschap. Méér nog dan door strijd kunnen wij op vrede lievende wijze dichter tot ons doel komen, en OÖk daarvoor hebben wij Uw onmisbare medewerking van node. Deze hulp kan bestaan uit het opwekken van Uw vrienden en kennissen om zich aan te sluiten bij de Bond Heemschut waardoor zijn grondslag wordt verbreed en zijn armslag vergroot. Dat bijvoorbeeld in de schone provincie waar wij thans vergaderen, Gelderland, de grootste pro vincie van Nederland 20 gemeenten lid van onze Bond zijn en bijna 150 personen buitengewoon lid zijn, is zeker niet onbevredigend, maar dat hier mee allen, die onze gezindheid delen, achter ons zouden staan is ongeloofwaardig. Met de oproep om de schoonheid van ons land niet alleen te ge nieten, maar die ook te verdedigen, moge ik dit jaarverslag beëindigen. TON KOOT Secretaris van de Bond Heemschut 1:01

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 21