hoogst onbevredigende conclusie van deze Nota noodzaakten ons tot het uitvoerige commentaar, dat in eendrachtige samenwerking tussen de vier verenigingen in treffende eensgezindheid tot stand kwam. Wij achtten het, gezien het belang van het ondèrwerp, voor het gehele land van de grootste betekenis, dat al onze leden en die onzer bevriende verenigingen zich niet tevreden zouden moeten stellen met uittreksels, maar kennis zouden kunnen nemén van de complete Nota en van ons com mentaar daarop. Het orgaan biedt de Bond de gelegenheid tal van vraagstukken publiek te maken, het vormt een onmisbare band met zijn leden en wil aan buiten staanders inzicht in zijn' werk geven. Daarmee moge het belangrijke financiële offer, dat er voor gebracht moet worden gerechtvaardigd zijn. Werkzaamheden Steurïend op de inlichtingen en adviezen van onze comissies de Weg in het Landschap en de Provin ciale Commissies Stad en Dorp had een intensieve wisselwerking van meningen plaats met veel in stanties in het gehele land, waarvan hier een bloemlezing moge volgen. Uitbreidingsplannen Het Gemeentebestuur van Dokkum wijzigde op ons verzoek zijn uitbreidingsplan, teneinde de reeds rondom de wallen gereserveerde ruimte nog iets te vergroten. Het uitbreidingsplan van de gemeente Heenvliet voor het buurtschap Nieuwesluis, waarbij „De Oliphant" wordt ingebouwd door woningen en kleine industrie, werd thans ook door de Kroon goedgekeurd. De gemeente Amsterdam werd geattendeerd op het verschijnen van een keten van oude spoorwagons („zomerhuisjes") langs de Holysloter Die. Broek in Waterland verbiedt die langs zijn oevers. Aan gedrongen werd op navolging van dit voorbeeld. Verzet werd gevoerd tegen het uitbreidingsplan van de gemeente Hummelo en Keppel voor Hummelo, waar de rondwegen voor doorgaand verkeer te dicht om het dorp en langs landschappelijk onbe- bevredigend tracé waren ontworpen. Geadres seerd werd tegen het uitbreidingsplan van de ge meente Wylre in verband met woningbouw rond om het kasteel. De gemeente Rheden, waar wij gaarne een krach tige plaatselijke vereniging zouden zien, o.a. als men denkt aan de vernieling van het beekdal van Beekhuizen voor sportterreinen, en de versnippering (door ons afgewend) van het landgoed ,,'t Lei- huis" te Laag-Soeren door een weg, dreigt nu met bebouwing van het park van Biljoen ter weers zijden van de oprijlaan en van het buiten Daal huizen. De voortzetting bij het uitbreidingsplan van de lintbebouwing op Terschelling langs de baai, ge naamd Dellewal, leidde tot ons verzet bij de Kroon. Tegen een onwaardige bestemming van het buiten „Tusculum" te Culemborg werd geadresseerd. Stadskernen In de hoofdstad dreigde, ten aanzien van de aantas ting van het karakter van de binnenstad, het grootste gevaar, waarom het nodig werd geacht hier krachtig stelling tegen te nemen. Dit geschiedde zoveel mogelijk in samenwerking met de zusterverenigingen Het Koninklijk Oud heidkundig Genootschap, het Genootschap Amste- lodamum en de Vereniging „Hendrick de Keyser" met welke verenigingen vanouds hechte banden bestaan. Met succes werd gepleit tegen de verdere opheffing van de z.g. „strenge keur", welke de binnenterreinen beschermt tegen volbouwen. Stel ling werd genomen tegen rigoureuze verkeers plannen welke de gehele schoonheid van de bin nenstad aan het onverzadigbare verkeer wilde op offeren. Bezwaar werd geuit tegen het plan tot de bouw van een massale Nederlandsche Bank aan de Oude Turfmarkt. De juistheid van het wegen schema bij het Stadhuisplan werd bestreden. Ge zamenlijk werd geadviseerd inzake het Gemeen telijke Monumentenbureau, de Commissie Oude Stad, de gemeentelijke Monumentenlijst en een stadskern-commissie. Geadresseerd werd tegen de Nota Binnenstad en gezamenlijk werd een dubbel nummer van ons orgaan uitgegeven, met een uit voerig commentaar op deze Nota Binnenstad van 99 t-rii Voltooide ontgronding te Oenkerk. r0to 'Ir. 11. A. Arkenbout.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 19