heden, zoals schoonheidscommissies diè te beoor- Het verwarrende en voor velen onbegrepene in delen krijgen, dan bemerkt men tot zijn verrassing deze aangelegenheid is, dat deze schoonheidszin dat daarin niet uitsluitend aesthetici plaats hebben, vroeger wèl aanwezig was. maar dat zovele technische ambtenaren aan een Sinds de machine haar revolutionnaire zegetocht dergelijke commissie worden toegevoegd, dat elke door de wereld maakt, is het zuivere gevoel voor conclusie noodzakelijk een compromis moet wor- maat en verhouding, dat van zo bepalende waarde den. Zo is de strijd, die de Bond Heemschut moet was bij de ambachtelijke arbeid, ontwricht, voeren, met zijn devies: waken voor de schoonheid Nu ligt de machine, om zo te zeggen, ons vaster in van ons land, een zware, dikwijls ontmoedigende, de hand. Indien het achter ons liggende machinale hoewel Goddank geen hopeloze noch uitzichtloze tijdperk ons inderdaad het schaamrood naar de taak. Hij moet telkens en telkens weer, meestal op kaken jaagt, wordt het tijd de macht over de ma- korte termijn en altijd met beperkte middelen,.dechine te hernemen, onze eigenwaarde te herwin- trom roeren en in wijde kring belangstelling wek- nen en de grondslagen voor de schoonheid te ken voor dreigende gevaren ten aanzien van de - leggen, die het onze kinderen mogelijk zal maken schoonheid van stad en land. Veelal blijken de een aesthetisch schonere wereld te bouwen dan plannen achter dé schermen leeds dusdanig te onze generatie vermocht. zijn voorbereid, dat men niet meer terug wil uit De mogelijkheid om deze illusie te verwezenlijken vrees zijn gezicht te verliezen onder het motto ligt in de eerste plaats bij het onderwijs. De Bond en daar zit wat in dat het zoveel geld kost! Heemschut kan in deze slechts een stimulerende Meestal zwicht dan wel een deel van de oppositie en en voorlichtende taak hebben, de beslissendeitaak de plannen worden doorgezet. De mededeling, ligt bij de Overheid. dat men wel beseft, dat er een offer wordt gebracht Pas wanneer deze weg wordt ingeslagen, zal'onze is dan een spotgoedkope pleister op de onherstel- overigens niet aflatende strijd tegen de kort- bare wonde. Natuurlijk rijst in onze kring telkens zichtigheid, de overschatting en misbruik van het de vraag of aan deze toestand een einde kan wor- technische kunnen en tegen het voor ons gehele den gemaakt. Het zou moeizaam opgebouwde volk beschamende gebrek aan cultureel be^ef, een acties en energieverspillende strijd overbodig einde kunnen nemen. maken. Zolang nog zal Uw en onze waakzaamheid en Het antwoord hierop luidt dat dit mogelijk is, werkzaamheid geboden blijven en zal opgetornd maar daarvoor zijn geheel andere middelen nodig moeten worden tegen de destructieve stroming in dan onze Bond ten dienste staan. Het voornaam- onze eigen generatie, ste middel is de ontwikkeling van de schoonheidszin van het Nederlandse volk. Helaas, is dat nog on- Leden ontgonnen gebied. Zowel op de scholen en de De voortdurende groei van ons ledental moge een daarop aansluitende opleiding als in het gezin is antwoord geven op de vraag of ons werk in deze zo hier nog baanbrekend werk te verrichten. materieel ingestelde tijd nog zin heeft. Het aantal verenigingen en lichamen dat deel uit maakt van onze Bond is gestegen van 171 tót 190, het aantal donateurs van 93 tot 95 en het aantal buitengewone leden van 1221 tot 1390. Een stijgihg van 14%. Hoewel dit be tekent dat enige .tiendui zenden op enigerlei wijze bemoeienis met of aandeel in ons werk hebben, en hoewel wij ons bewust zijn, 96 De Dellewal te West-TerscheUiiig, die wordt bedreigd n^et verdere lintbebouwing.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 16