i kommer t omdat te lichtvaardig wordt omgesprongen met wat onze omgeving aan verkwik kende en ontroerende schoon heid te bieden heeft. Het ligt dus op ons pad om te waarschuwen en onze stem te verheffen tegen ontluistering. Maar daarbij dienen wij ons te realiseren, dat in deze in bewe ging zijnde maatschappij be paalde vraagstukken en proble men een oplossing eisen. Wan neer dan bij het zoeken naar een oplossing het aspect der schoonheid niet voldoende ter zijn recht komt is het tevens onze taak een oplossing te vin den waarbij dit wèl het geval is. Een oplossing waarbij „een der grootste waarden in het leven" verwaarloosd wordt is een valse schijnoplossing, een leugen; geeft vóór iets te zijn wat het niet is. Te meer verheugend is het telkens weer te ervaren hoe overal in het land de tegenkrachten werkzaam zijn; personen en instellingen die het historische en aesthetische voelen en. geweten van ons volk wakker trachten te houden of zonodig te maken. Zo is in Zutphen het bekende en reeds genoemde Wijnhuisfonds met veel succes werkzaam. Wij prijzen ons gelukkig dat de kundige en enthousiaste voorzitter van het College van Regenten, de heer De Jonge, oud-burgemeester dezer stad, ons bij het organiseren van deze dag behulpzaam wilde zijn. De zorgen van de rondwandeling van vanmiddag zijn geheel aan het Wijnhuisfonds toevertrouwd. Hierbij zullen wij, behalve door de voorzitter van het fonds, voorgelicht worden door de regenten mevrouw Doorninck en de heren De Jonge, Numans en Dullaert. Ik ben hun hiei zeer dankbaar voor, en er van over tuigd, dat deze rondgang tenvolle aan het welslagen van deze dag zal bijdragen. Mogen tenslotte deze vergadering en het samenzijn op deze dag ons inspireren tot hernieuwd enthou siasme en voor een ieder van ons een stimulans zijn om op de plaats waar hij gesteld is op de bres te staan voor dat wat ons hier verenigt. Hierbij verklaar ik de 44ste Algemene Ledenver gadering voor geopend. BOND HEEMSCHUT 44ste Jaarverslag van de Secretaris' 1954 - september - 1955 In de. reeks van 44 Jaarverslagen wordt mij voor de 9de maal de gelegenheid geboden U verslag te doen van het Bondswedervaren in het afgelopen jaar. J Zoals reeds verwacht werd, was bij onze werkzaam heden de dreigende aantasting van de oude stads kernen welke ons land rijk is, een overweging van veel zorg en bezinning. De hoofdstad ging in deze vóór en noodzaakte ons krachtig stelling te nemen tegen het wegspoelen van de schoonheid in onze stadskernen in de tome loze verkeersbandjir. Men stuit bij dit werk op zeer merkwaardige ge vallen. Komen er kwesties aan de orde, die van ingrijpende aard, zo niet catastrophaal, kunnen zijn voor de schoonheid van de stad, zoals verkeersvraagstuk- ken, dan benoemt men in de desbetreffende com missies uitsluitend technici. Gaat het daarentegen om aesthetische aangelegen- 95 Aan de Berktl te Zutfen. Een 17de-eeuws huis met door leeuwen gedragen erker. foto Ton Koot;

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1955 | | pagina 15